Joe Biden a jeho německý protějšek Olaf Scholz se dohodli na vyslání bojových vozidel pěchoty na pomoc Ukrajině v boji proti Rusku, den poté, co Francie oznámila, že dodá Kyjevu vlastní obrněná vozidla ve snaze dosáhnout průlomu v 10 měsíců trvající válce. (Foto: Flickr)

Společné oznámení následovalo po telefonickém rozhovoru mezi Bidenem a Scholzem a znamená zásadní změnu v západní vojenské podpoře Ukrajiny, která požádala až o 700 obrněných vozidel, aby pomohla vytlačit Rusy.

„Spojené státy mají v úmyslu dodat Ukrajině bojová vozidla pěchoty Bradley a Německo má v úmyslu poskytnout Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder,“ uvedl Bílý dům ve čtvrtečním prohlášení.

Ukrajina opakovaně uvedla, že potřebuje 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 300 tanků ze západu, aby její armáda měla šanci prolomit stále více opevněné ruské pozice podél fronty.

Až dosud se však USA a Německo obávaly dodávat Ukrajině obrněnou techniku standardu Nato, protože se obávaly, že by si to Rusko vyložilo jako eskalaci. Rozhodnutí dodat západní obrněná vozidla je však významné, i když se obě země zastavily před vysláním tanků.

Německo rovněž dodá Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot, který doplní systém slíbený USA minulý měsíc, dodal Bílý dům. Obě země vycvičí ukrajinskou armádu na tanky Marders a Bradley, i když nebylo bezprostředně jasné, kolik jich bude dodáno.

Scholzův náměstek se vyjádřil na jeho podporu. „Je to dobré rozhodnutí,“ řekl Robert Habeck, německý vicekancléř a ministr hospodářství, jehož resort musí dát zelenou vývozu zbraní.

„Od začátku války jsme v koordinaci s našimi partnery neustále rozšiřovali naši podporu. Je jen logické, že jsme učinili i tento krok.“

„Ukrajina má právo bránit se proti ruskému útoku a my máme povinnost jí pomoci.“

Zdroj: theguardian.com