Mezinárodní lékařský časopis The Lancet nedávno publikoval komunikační článek od čínského týmu nazvaný „Původ SARS-CoV-2 by měl být vyšetřován celosvětově pro prevenci pandemie“. (Foto: Flickr)

Článek poukázal na to, že vyšetřování původu nového koronaviru by nemělo být soustředěno v Číně, ale mělo by být prováděno globálně.

Dále uvedl, že řada studií provedených vědci z celého světa zjistila, že mezidruhový přeskok viru ze zvířat na člověka je nejpravděpodobnějším zdrojem nového koronaviru a únik z laboratoře je krajně nepravděpodobný.

Po prohlídce laboratoře biologické bezpečnosti ve Wuhanu dospěla společná expertní skupina WHO také k závěru, že zavedení nového koronaviru prostřednictvím laboratorního incidentu je „extrémně nepravděpodobné“.

Jakákoli hypotéza nepodložená důkazy nejenže neprospívá globální solidaritě a spolupráci v boji proti epidemii, ale je také v rozporu s duchem vědy a humanismu.

Článek zdůrazňuje, že je velmi důležité zjistit původ nového koronaviru vědeckým vyšetřováním a že do vyšetřování by neměly zasahovat politické síly.

6+Vyšetřování by se nemělo soustředit pouze na Čínu, ale mělo by také zajistit sledování původu viru na mnoha místech po celém světě.

Zdroj: thelancet.com