Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl americkému ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi na jednáních v Ženevě, že další ignorování požadavků Moskvy ohledně bezpečnostních záruk bude mít nejvážnější důsledky. (Foto: Flickr)

Vedoucí představitelé diplomacií se v pátek sešli v Ženevě. Lavrov označil rozhovor za užitečný a upřímný a americký ministr zahraničí přislíbil, že příští týden poskytne písemnou odpověď na návrhy bezpečnostních záruk.

V prohlášení ministerstva zahraničí se zdůrazňuje, že obavy Moskvy souvisejí především s pokračujícím vojenským ovládnutím ukrajinského území ze strany Spojených států a jejich spojenců v NATO v souvislosti s rozsáhlým rozmístěním aliančních sil a prostředků v blízkosti ruských hranic.

Upozorňuje se, že tomu lze předejít, pokud Washington kladně zareaguje na návrhy dohod o bezpečnostních zárukách.

„Očekáváme, že příští týden obdržíme od americké strany písemnou odpověď na tyto (záruky; pozn. red.),“ dodalo ministerstvo.

Na konci roku 2021 Rusko zveřejnilo návrh smlouvy s USA a návrh dohody s NATO o bezpečnostních zárukách.

Moskva zejména požaduje, aby se západní partneři právně zaručili, že nebudou rozšiřovat NATO dále na Východ, že Ukrajina nevstoupí do bloku a že nebudou zřizovat vojenské základny v postsovětských zemích.

Ve středu 12. ledna se konalo v Bruselu zasedání Rady Rusko-NATO. Schůzka byla pokračováním v jednání o zárukách bezpečnosti mezi Ruskem a USA, které se konalo 9. a 10. ledna v Ženevě.