Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z nezodpovědnosti kvůli jeho slovům o „mozkové smrti“ NATO a pochybnostech o náklonnosti NATO ke kolektivní obraně. (Foto: Wikimedia)

Předtím francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil v interview pro časopis Economist, že „NATO zcela ztratilo koordinaci uvnitř aliance, což můžeme charakterizovat jako ,mozkovou smrt’“.

Podle slov Morawieckého je NATO „nejdůležitější aliancí na světě, která chrání svobodu a mír“, a Macronovy pochybnosti o tom, mohou-li jeho členové počítat se vzájemnou ochranou, jsou „nebezpečné“.

„Myslím, že pochybnosti prezidenta Macrona o (kolektivní obraně NATO) mohou přimět spojence, aby se zamysleli nad tím, že možná právě Francie má problémy týkající se jejího dodržování. Doufám, že my všichni stále můžeme počítat s tím, že Francie plní své závazky," řekl Morawiecki v interview pro britské noviny Financial Times.

Uvedl také, že řada zemí včetně Francie neplní své závazky vůči NATO, když věnuje méně než 2 % HDP na obranu, a prohlásil, že to dokazuje „nedostatek reciprocity ze strany řady evropských spojenců“. Jako další příklad nedostatečné soudržnosti evropských zemí uvedl Morawiecki podporu plynovodu Nord Stream 2 ze strany některých členů EU. Podle jeho slov „Nord Stream 2 platí evropskými penězi ruské zbraně a zbrojení“.

Projekt Nord Stream 2 je realizován společností Nord Stream 2 AG (jediným akcionářem Gazpromu). Evropští partneři Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall se zavázali profinancovat Nord Stream 2 celkově z 50 %, to znamená ve výši až 950 milionů eur každý. Gazprom poskytne druhou polovinu prostředků – 4,75 miliardy eur. 

Macron v rozhovoru pro The Economist kritizoval „agresivní činy“ ze strany Turecka na severu Sýrie a poznamenal, že Evropa musí začít přemýšlet o sobě jako o samostatné geopolitické síle.

Francouzský prezident dále uvedl, že po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu země EU již nemohou spoléhat na Spojené státy, a je proto nutné posílit vlastní obranu nezávisle na NATO. Vyzval i k obnovení strategického dialogu s Ruskem.

Polsko naopak usiluje o těsnou spolupráci se Spojenými státy, která má zahrnovat i rozmístění dalších amerických vojenských jednotek na území země.

Zdroj: ft.com