RAMSTEIN, Německo – Spojenecké velitelství vzdušných sil oficiálně prohlásilo systém pozemní protivzdušné obrany italské armády SAMP/T nasazený na Slovensku za plně funkční, což dále zvyšuje interoperabilitu a kolektivní obranu Aliance.

Itálie vyslala svůj systém SAMP/T na Slovensko v březnu a systém je nyní zapojen do obranné architektury NATO chránící východní křídlo, což dále zvyšuje interoperabilitu a kolektivní obranu Aliance.

„Nasazení italského systému SAMP/T na Slovensku posiluje odstrašení a obrannou pozici NATO na východním křídle. Náš systém dosáhl pozitivních výsledků při ověřování připravenosti a nyní přispívá k integrované protivzdušné a protiraketové obraně NATO. Toto operační úsilí nabízí skvělou příležitost ke zvýšení společné integrace a interoperability, sdílení zkušeností a spolupráci ve skvělém týmu se Slovenskem a Aliancí,“ řekl podplukovník Michele Vellucci, velitel úkolového uskupení SAMP/T.

SAMP/T je divizní protiraketový systém určený k ochraně bojiště a citlivých míst, jako jsou letiště a námořní přístavy, proti řízeným střelám s plochou dráhou letu, pilotovaným i nepilotovaným letounům a taktickým balistickým střelám. NATO sdílí s členskými státy odpovědnost za zajištění integrované protivzdušné a protiraketové obrany. Rozmístění SBAMD je tedy dohodnuto s hostitelskými státy a je umístěno tak, aby byla maximalizována účinnost systémů.

Systém SAMP/T je nasazován v čistě obranné roli na obranu spojeneckého obyvatelstva, sil a území. Toto nasazení je obezřetným opatřením, které je základem naší kolektivní obrany.

Zdroj: ac.nato.int