Čína může snížit objem amerických státních dluhopisů, které má v držení, ze současného 1 bilionu USD na 800 miliard USD. (Foto: Pikrepo)

Podle čínských představitelů prudký nárůst deficitu rozpočtu USA zvyšuje riziko selhání země, píše se v článku webu Global Times Vláda Donalda Trumpa navíc nadále útočí proti  Pekingu.

V posledních letech Čína americké dluhopisy prodává pravidelně. Čína je druhý největší držitel státních dluhopisů USA. Za prvních 6 měsíců roku 2020 dosáhly tržby přibližně 106 miliard dolarů. Ke konci června poklesl objem státního dluhu USA ve vlastnictví Celestial Empire o 3,4%.

„Čína bude postupně prodávat dluhopisy a sníží jejich objem na zhruba 800 miliard dolarů. Ale v případě extrémního scénáře, včetně otevřeného konfliktu, může Čína prodat celý státní dluh USA,“ uvedl v rozhovoru pro Global Times profesor Xi Junyang, profesor na Šanghajské univerzitě financí a ekonomiky.

Kongresový rozpočtový výbor USA ve středu uvedl, že výše dluhu vydaného americkou vládou bude letos činit přibližně 98 procent amerického HDP, což je úroveň, která nebyla od konce druhé světové války a výrazně převyšuje mezinárodně uznávanou bezpečnostní  hranici 60 procent. Předpokládá se, že federální deficit překročí v roce 2021 velikost americké ekonomiky.

Zhou Maohua, analytik banky Everbright, uvedl, že ačkoli USA nikdy neplatí své federální dluhy, je nepravděpodobné, že by americké dluhopisy byly v krátkodobém horizontu dumpingové ale  držitelé těchto dluhopisů , včetně Číny, čelí rostoucímu riziku selhání z dlouhodobého hlediska.

„Pokud nesplácí dnes, tak to neznamená, že nebudou splácet ani v budoucnu, ale rizika rostou s rostoucími dluhy a klesajícím ekonomickým výhledem v USA,“ řekl Zhou Maohua  pro Global Times.

Na druhou stranu, růst amerického dluhu uprostřed velké recese přiměje americký Federální rezervní systém k dodržování velmi uvolněné měnové politiky ke stimulaci ekonomiky a zvýšení daní. To způsobí, že výnosy amerického dolaru budou klesat, což sníží atraktivitu aktiv pro držitele dluhopisů včetně Číny, uvedl Zhou.

„Z dlouhodobého hlediska bude mnoho zemí diverzifikovat svá devizová rezervní aktiva, aby se snížila závislost na aktivech v amerických dolarech, protože se snaží minimalizovat rizika způsobená vyšším zadlužením USA a jeho přechodem k protekcionismu,“ uvedl.

Profesor Xi Junyang také poznamenal, že Čína zruší své držení amerických dluhopisů, pokud se USA pokusí finančně sankcionovat Čínu, například vynětím pevninské Číny nebo Hongkongu z platebního systému v amerických dolarech, z tzv. systému SWIFT.

Zdroj: pz.czglobaltimes.cn