Americký ekonomický expert a investiční ředitel společnosti TrendMacro Donald Luskin v přenosu Fox News navrhl zopakování Karibské krize. (Foto: Wikimedia)

Uvedl, že ztráty Venezuely spojené se společností PDVSA činily již asi 20 miliard dolarů, a USA teď mají zorganizovat úplnou mořskou blokádu této země, aby zabránily Rusku v záchraně prezidenta Nicoláse Madura.

„Přejeme-li si to vážně, pak existuje pouze jedno místo, kde můžeme čelit Rusku, jsou to mezinárodní vody. Musíme zvážit opakování Karibské krize 1962. Nejde tedy jenom o pokutová opatření proti bankám, ale o skutečnou blokádu: nasadíme své lodě u venezuelského pobřeží a řekneme: Nic neprojde ani tam, ani zpátky. Podíváme se, kdo tentokrát zareaguje první," řekl Luskin.

Také dodal, že situace ve Venezuele mu připomíná „geopolitickou šachovou partii", ve které USA připravují Venezuelu o finanční zdroje, aby svrhly Madura, a Rusko zasahuje a „zalepuje díry penězi".

Luskin si rovněž postěžoval, že si Rusko nevšímá amerických sankcí proti Venezuele.

Podle jeho slov zakazují tyto sankce bankám ostatních států styk s Venezuelou, v opačném případě jim bude navždy zakázán byznys v USA.

„Dnes ráno se dozvíme, že Rusové zřídili speciální banku, která nepodléhá sankcím. Zavedeme tyto sankce a řekneme: Nová ruská banko, nesmíš obchodovat s USA! Odpoví: To je to nám fuk, stejně jsme nepřátelé!" řekl expert.

USA vyhlásily 28. ledna sankce proti PDVSA, zablokovaly její aktiva v částce sedmi miliard dolarů a zakázaly všechny transakce s touto společností.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro slíbil, že požene k soudu ty, kdo uznají nová jmenování v ropné společnosti Citgo, jednotce PDVSA v USA, učiněná Juanem Guaidem, který se prohlásil za prezidenta.