Toto poselství bylo předáno v otevřeném dopise, který podepsaly stovky největších technologických osobností, včetně Elona Muska. (Foto: Flickr)

Elon Musk spolu se skupinou odborníků na umělou inteligenci a vedoucích pracovníků v oblasti technologií vyzvali v úterý zveřejněném otevřeném dopise špičkové laboratoře umělé inteligence, aby dočasně pozastavily vývoj pokročilejších systémů umělé inteligence, než je GPT-4.

Otevřený dopis, který vydala nezisková organizace Future of Life Institute, čítá přibližně 1 000 signatářů, mezi nimiž jsou kromě Muska také spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak, generální ředitel Stability AI Emad Mostaque a autor knihy Sapiens Yuval Noah Hararias. Vyzývá k okamžitému pozastavení výcviku systémů na dobu nejméně šesti měsíců, které musí být veřejné, ověřitelné a musí zahrnovat všechny veřejné subjekty.

„Systémy umělé inteligence s lidskou konkurenční inteligencí mohou představovat hluboké riziko pro společnost a lidstvo, jak ukázal rozsáhlý výzkum a potvrdily špičkové laboratoře umělé inteligence,“ začíná dopis.

Otevřený dopis přichází několik týdnů po veřejném debutu GPT-4 společnosti OpenAI, což je velký jazykový model, který pohání ChatGPT. Jedná se zároveň o nejpokročilejší systém umělé inteligence, který kdy existoval a který dokázal svými schopnostmi ohromit i vyděsit odborníky na umělou inteligenci.

„Pokročilá AI by mohla představovat zásadní změnu v historii života na Zemi a měla by být plánována a řízena s odpovídající péčí a prostředky,“ píše se v dopise. „Bohužel k takovému plánování a řízení nedochází, přestože v posledních měsících se laboratoře AI ocitly v nekontrolovatelném závodě o vývoj a nasazení stále výkonnějších digitálních myslí, které nikdo – ani jejich tvůrci – nedokáže pochopit, předvídat ani spolehlivě kontrolovat.“

Společnost OpenAI na žádost o komentář okamžitě nereagovala.

Zdroj: reuters.com