Zprávy, jako je tato, jsou často utajovány v mainstreamových médiích – a každý, kdo o tom píše na sociálních sítích, je rychle obviněn z xenofobní „agitace“. (Foto: Youtube)

V Avèze na jihu Francie „80 etnických Arabů z Belgie, všichni Syřané, kteří vstoupili do Francie buď jako„ turisté “, nebo jako součást takzvané vnitroevropské sekundární migrace, zdevastovali kemp k nepoznání a uvrhli celou místní komunitu do chaosu.

Obyvatelé a rekreanti byli tváří v tvář chaosu bezmocní – a stejně jako v Německu ve srovnatelných případech byli politiky necháni napospas.

Avèze, idylické město v Cevennes s přibližně 1 000 obyvateli, malebně situované v departementu Gard v Occitanii, zažilo minulý týden noční můru, když večer 30. července někteří syrští Arabové poprvé dorazili do kempu „Le Pont Vieux“ jako domnělí rekreanti.

O něco později je následovalo několik velkých arabských rodin, zjevně také „hosté“ z Belgie. Orientální komunita během pár dní udělala ze života ostatních turistů peklo.

S pronajatými vozy prorazili někteří extrémně agresivní a částečně opilí „mladí muži“ v davu bariéru do kempu a závodili mezi sebou. Každý večer následovala hlasitá zábava Hup-Corsos, jak Clément Bauer, spolumanažer stravování v kempu, hlásil regionálním novinám „Objectif Gard“ s odvoláním na personál a správce kempu.

Brzy došlo k prvním střetům s rekreanty, kteří se cítili být obtěžováni. Protože vetřelci, kteří tábořili bez jakéhokoli oficiálního povolení ve vlastních stanech nebo pronajatých vozidlech v kempu, rychle zajistili nárůst počtu rekreantů, který byl kvůli koróně omezený; to bylo kolem 100 lidí, nyní to bylo na „Le Pont Vieux“ téměř dvojnásobné.

Četnictvo se stalo stálým hostem v prostorách, ale přes všechny „pokusy o uklidnění“ Arabové se neuklidnili a neexistovaly žádné oficiální důsledky. V příštích několika dnech se „soužití“ mezi nově příchozími a pravidelnými hosty v kempu ještě zhoršilo: ten se cítil nucen stěžovat si místní správě na zcela „nevhodné chování“ Arabů. Stížnosti nejsou  v žádném případě rasistické ani xenofobní, ale situace je nepřijatelná.

Starostka města Avèze Martine Volle-Wildová řekla místním médiím že je to šok, že „Belgičané“ (myšleno Arabové) ukázali „ve skutečnosti úplně jiné formy života než známe my“.

Co konkrétně místní politici mysleli: Noční hluk, ničení toalet, neustále špinavé sprchy a umyvadla. Všude špína a odpadky. Bauer uvedl, že každý den bylo do nedaleké řeky odhozeno množství odpadků, oblečení a plastového odpadu.

Správce kempu byl také ohromen: „Nikdy jsem nic podobného neviděl. Před vchodem do kempu jsem viděl ženu, která vykonávala velkou potřebu na  zeď“.

Vrcholem „barevného týdne“ s nezvanými syrskými hosty (nebo „uprchlíky“?) byla hromadná rvačka ve venkovním prostoru restaurace, do které bylo zapojeno až 130 lidí: Na jedné straně Arabové a muslimská mládež z této oblasti, se kterou se zjevně spřátelili – a na druhé straně táborníci a obyvatelé. Hosté restaurace uprchli, rekreanti byli v šoku, ženy a děti plakaly, mnoho kolemjdoucích se zavřelo ve svých karavanech, personál utekl do kuchyně, zatímco rozbité věci létaly po terase. Byla to extrémně chaotická situace,“ řekl Bauer.

Výsledek multikulturního setkání belgicko-syrských „kolonizátorů půdy“: Obrovské škody na majetku v rozsahu šesti číslic; venkovní terasa a fasáda domu, ve kterém je umístěna kempová restaurace, musí být nejprve opravena nebo renovována a pravděpodobně zůstane po zbytek sezóny zavřená – oficiálně z „hygienických důvodů“. Konec příběhu: opožděné uzavření kempu bylo nařízeno minulou středu obecním usnesením, zároveň četnictvo vydalo orientálním „hostům“ okamžité vyhoštění – na což reagovali záští a provokacemi a drze prohlásili, že chtějí mít na to čas. Ve čtvrtek ráno jich tam bylo ještě asi padesát. Mezitím však s odchodem cizinců se  „vrátil klid“, jak uvádí francouzský portál „Midilibre“. Zatím alespoň.

Zdroj: pz.cz