Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov míří do Turecka před čtvrtečním setkáním se svým ukrajinským protějškem v tureckém letovisku. Ankara, která má úzké vztahy s Moskvou a Kyjevem, se snaží o zprostředkování od ruské invaze na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Turecké letovisko Antalya bude místem prvního setkání mezi Lavrovem a ukrajinským ministrem zahraničních věcí Dmytrem Kulebou od ruské invaze na Ukrajinu. Hostitelem summitu bude turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Vysoce postavený poradce tureckého prezidenta Ilnur Cevik uvedl, že skutečnost, že se setkání uskuteční, je sama o sobě úspěchem.

„Skutečnost, že se Rusové a Ukrajinci dohodli, že přijedou do Antalye, je pro Turecko poměrně důležitým úspěchem,“ řekl. „Zdá se, že uznávají Turecko jako čestného zprostředkovatele. Takže z toho máme velkou radost, nevíme, kam nás to zavede, ale to, že se to děje, je velmi, velmi významné.“

Rusko a Ukrajina vedou rozhovory, ale schůzka v Antalyi bude rusko-ukrajinským setkáním na nejvyšší úrovni od vypuknutí nepřátelství.

Ankara sice dodává Ukrajině bezpilotní letouny turecké výroby a další vojenskou techniku, ale zároveň se staví proti mezinárodním sankcím vůči Rusku.

„Turecko je vlastně dobrým místem pro zprostředkování,“ řekl Mustafa Aydin, profesor mezinárodních vztahů na istanbulské univerzitě Kadir Has. „Turecko si vytvořilo poměrně úzké vztahy s Ruskem v různých lokalitách a čtvrtích Turecka. A Ukrajina byla vždy od získání nezávislosti jedním z bližších a, řekněme, přátel a spojenců Turecka.“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který má dobré vztahy s ukrajinským i ruským prezidentem, se snaží o zprostředkování konfliktu.

Zatímco Kyjev takové snahy uvítal, Moskva takové kroky odmítla. Zjevný diplomatický průlom Ankary se však shoduje s diplomatickým úsilím izraelského premiéra Naftaliho Bennetta o ukončení války.

Sloupkařka Selin Nasiová z tureckého listu Salom uvedla, že takové zprostředkovatelské úsilí přichází pro Turecko a Izrael v příhodnou dobu.

„Víme, že představitelé obou zemí se věnují diplomacii a diplomatickému úsilí o zprostředkování příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, pokud se jim to podaří, pokud dojde k dohodě, pokud dojde k dohodě,“ uvedla. „Bude to obrovský úspěch pro ankarské diplomatické fórum, ale bude to také dobrý začátek, dobrý rozjezd pro turecko-izraelské usmíření.“

Izraelský prezident Isaac Herzog navštívil Ankaru ve středu v rámci snah o usmíření mezi oběma zeměmi. Analytici poukazují na to, že ačkoli Turecko a Izrael mají mnoho rozdílů, zprostředkovatelské úsilí v souvislosti s ukrajinským konfliktem zdůrazňuje, že mají také společné zájmy.

Zdroj: voanews.com