Finanční a ekonomický novinář Nick Corbishley varoval, že vakcinační pasy proti koronaviru covid-19 připravují půdu pro rozšířenější systém digitální identity. (Foto: Flickr)

V rozhovoru s moderátorem pořadu „The HighWire“ Delem Bigtreeem uvedl, že tento systém digitální identifikace by mohl být v budoucnu propojen s bankovními účty.

Bigtree přehrál záběry ze zpráv oznamujících konec očkovacích pasů v USA a dalších zemích světa. Přehrál také projevy vedoucích představitelů, jako je starostka Chicaga Lori Lightfootová a britský premiér Boris Johnson, kteří zrušili povinnost prokazovat očkování ve svých jurisdikcích.

„Mám pocit, jako by se z této šílené lodi, na které jsme všichni uvízli, už nějakou dobu odlepovala kola. Ale když sledujeme zprávy, přemýšlím: Měli bychom se těšit? Být spokojení? Pozorní? Možná nešlo jen o to, aby se všichni na celé planetě nechali očkovat. Možná byla vakcína jen hrotem kopí [pro] agendu, která má vytvořit důvod, proč nás všechny sledovat,“ řekl Bigtree.

Britský rodák Corbishley se k Bigtreeho výrokům vyjádřil. „Nerad jsem poslem špatných zpráv, ale myslím, že právě teď musíme být ostražitější než kdy jindy. To, co nám říkají, se neshoduje s tím, co se děje v zákulisí. Musíme sledovat, co naši politici dělají, a ne jen poslouchat, co říkají.“

Podle Corbishleyho několik zemí tajně spustilo své příslušné programy digitálních průkazů současně se zrušením povinnosti prokazovat očkování. Uvedl několik zemí – včetně Spojeného království, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu – které zavedly své příslušné systémy z různých důvodů. Velká Británie své rozhodnutí zdůvodnila tím, že zaměstnavatelé potřebují ověřovat totožnost svých pracovníků, dodal Corbishley.

„Tato digitální peněženka s identitou bude v podstatě obsahovat vše, a pravděpodobně také stav vašeho očkování. Pokud se to zakoření [a] stane se to součástí normality, pak to pro nás ostatní nebude moc hezká budoucnost.“

Další nebezpečí, pokud bude digitální ID propojeno s bankovními účty
Corbishley řekl Bigtree: „Jedním z nejděsivějších aspektů je myšlenka centrálních bank [kontrolujících] digitální měnu, myšlenka propojení digitální identity s [finančním] systémem. To by mělo být varováním pro nás všechny.“

Jako příklad rizik spojených s propojením digitální identity s bankovními účty uvedl incidenty, ke kterým došlo v Kanadě a Rusku.

V Kanadě vláda zmrazila několik bankovních účtů spojených s protesty Freedom Convoy. Tento krok potvrdila místopředsedkyně vlády této země Chrystia Freelandová, která současně zastává funkci ministryně financí.

Zmrazení bankovních účtů, provedené ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení, mělo za cíl potrestat osoby zapojené do protestu organizovaného řidiči kamionů proti mandátům COVID-19. „Důsledky jsou reálné a budou citelné,“ řekl Freeland.

Mezitím Apple Pay a Google Pay pozastavily své služby v Rusku v reakci na útok země na Ukrajinu. V důsledku toho mnoho Rusů nemělo přístup k oběma platebním systémům – které se používají k placení jízdenek ve vlakovém systému moskevského metra.

Irský novinář Jason Corcoran potvrdil tento vývoj na Twitteru a napsal: „Apple Pay a Google Pay již v moskevském metru nefungují, což vede k dlouhým frontám, ve kterých lidé šmátrají po hotovosti.“

„Je to děsivá věc, protože směřujeme k jakémusi systému digitálních peněz, o což se teď naše centrální banky určitě snaží. Myšlenka, že je to propojeno s naší digitální identitou, jim dává obrovskou moc odříznout nás od ekonomiky. To je něco, co mě děsí asi nejvíc, a je to něco, co je s vývojem technologií stále více možné,“ uzavřel Corbishley.

Zdroj: nnews.com