Jacinda Ardern požaduje, aby technologické společnosti „uznaly svou moc“ a vymýtily „metlu dezinformací“. (Foto: Youtube / Telegraph)

„To znamená uznat roli, kterou hrají v neustálém kurátorství a utváření online prostředí, ve kterém se nacházíme. Že algoritmické procesy za nás činí volby a rozhodnutí,“ říká.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vyzvala během projevu k absolventům Harvardovy univerzity technologické společnosti, aby cenzurovaly „metlu dezinformací“.

Vzhledem k tomu, že masová střelba v Uvalde je stále v čerstvé paměti Američanů, Ardernová ve svém čtvrtečním projevu uvedla střelbu v Christchurchi v roce 2019 jako důvod, aby její vláda zakázala „poloautomaty a útočné pušky vojenského typu“ a zavedla cenzuru internetu.

„Věděli jsme, že potřebujeme významnou zbraňovou reformu, a tak jsme to udělali,“ řekla Ardernová. „Ale věděli jsme také, že pokud chceme skutečné řešení problému násilného extremismu na internetu, bude zapotřebí, aby vláda, občanská společnost a samotné technologické společnosti změnily prostředí.“

Ardenová poté vyzvala platformy sociálních médií, aby vyvinuly „zodpovědné algoritmy“, které by cenzurovaly „dezinformace“ a „činily za nás volby a rozhodnutí“ o tom, jaké informace na internetu uvidíme.

„Nastal čas, aby si společnosti provozující sociální média a další poskytovatelé online služeb uvědomili svou moc a začali podle ní jednat,“ uvedla Ardernová.

„To znamená dodržovat své vlastní základní podmínky poskytování služeb. To znamená uznat roli, kterou hrají v neustálém kurátorství a utváření online prostředí, v němž se pohybujeme. Že algoritmické procesy za nás činí volby a rozhodnutí.“

„V lepším případě to znamená, že uživatelská zkušenost je personalizovaná, v horším případě to znamená, že uživatelská zkušenost může být radikalizovaná,“ pokračovala Ardernová. „Začněme s transparentností toho, jak algoritmické procesy fungují a jaké výsledky přinášejí. Ale skončeme společným přístupem k odpovědným algoritmům, protože nastal čas.“

„Když se fakta mění ve fikci a fikce ve skutečnost, přestanete debatovat o myšlenkách a začnete debatovat o spiknutí,“ dodala.

Ardernová se poté vysmála „bojovníkům z klávesnice“, kteří šíří informace nebo obsah, který se jí nelíbí.

„V duchu si představuji, že když si na svém kanálu přečtu něco obzvlášť děsivého, napíše to osamělý člověk, neznalý praktik osobní hygieny, oblečený do špatně padnoucího kostýmu superhrdiny – takového, který je pytlovitý na všech špatných místech,“ řekla.

„Ať už je to bojovník s klávesnicí, nebo ne, pořád je to něco, co napsal člověk, a je to něco, co si člověk také přečetl,“ dodala.

Zdroj: infowars.com