Vyšetřovatel Národní jednotky boje proti nelegální migraci z Úřadu hraniční a cizinecké policie prezídia Policejního sboru obvinil dvě Slovenky ze zločinu převaděčství spáchaného formou účelového manželství. (Foto: Facebook)

Policie SR o tom informuje na sociální síti.

První obviněnou je Nikola H., která měla v době sňatku 21 let, a podle zjištění policie se na sociální síti seznámila s 30letým Egypťanem.

„Oslovil ji pod záminkou nabídky práce v pizzerii v Irské republice. Později uzavřeli po vzájemné dohodě za zatím přesně nezjištěnou finanční výhodu na matrice ve městě Drogheda účelové manželství," oznámila Policie SR na své stránce na Facebooku.

Díky tomu mohl její manžel požádat o povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny na území členského státu EU a tím i možnost volného pohybu v zemích EU.

Druhý případ účelového manželství byl podle policie také uzavřen v Irsku, ve městě Cavan.

„Obviněná je Margita Š. (v době sňatku 42letá), která se vdala za 28letého občana Pákistánu. Podle policejních zjištění tento manželský pár spolu vůbec nežil a cizinci byl na základě tohoto sňatku povolen pobyt v Irsku. Obviněná měla za sňatek dostat 500 eur," uvádí policie.

Upozornil také, že za uzavření takového manželství hrozí vězení, sňatek nelze anulovat a je třeba rozvést se podle zákonů SR.

„Občanům Slovenska hrozí za fiktivní sňatek trestní sazba na dva roky až osm let, cizinci hrozí vyhoštění na pět let," uzavřela Policie SR.