Zákonodárci EU přijali 12. března rozsáhlé společné prohlášení, v němž odsoudili USA za „vydírání“ ukrajinského vedení, které je nuceno kapitulovat před Ruskem. (Foto: Flickr)

Prohlášení přišlo den poté, co ukrajinská prezidentská kancelář oznámila, že je připravena přijmout návrh Washingtonu na třicetidenní příměří, pokud jeho podmínky dodrží i Rusko. Když Kyjev s plánem souhlasil, Washington obnovil dříve pozastavené dodávky vojenské pomoci.

Společné prohlášení „důrazně odsuzuje jakékoli pokusy o vydírání ukrajinského vedení, aby se vzdalo ruskému agresorovi pouze za účelem vyhlášení takzvané ‚mírové dohody‘“.

Ruský prezident Vladimir Putin je nyní „odměňován“ za plnohodnotnou válku Ruska proti Ukrajině, uvádí se v rezoluci.

Prohlášení obviňuje USA, že se snaží „vyjednat příměří a mírovou dohodu s Ruskem přes hlavy Ukrajiny a dalších evropských států“. Odsuzuje rovněž USA za to, že jsou „kontraproduktivní a nebezpečné“.

Tváří v tvář změně zahraniční politiky Washingtonu je třeba zvýšit podporu Ukrajině, uvádí se ve společném prohlášení.

Zákonodárci navrhli dále „zvýšit účinnost a dopad sankcí vůči Rusku, aby definitivně podkopali schopnost Ruska pokračovat v brutální agresivní válce proti Ukrajině a ohrožovat bezpečnost dalších evropských zemí.“

Rezoluci přijalo 440 zákonodárců Evropského parlamentu, který má 720 křesel. Mezi signatáři byli členové mnoha politických stran, včetně zelených, socialistů a demokratů, křesťanských demokratů a krajně pravicových konzervativců.

Spojené státy rozzuřily mnoho zákonodárců v Evropě opakovanými prohlášeními, že vyloučí kontinent z případných mírových jednání o Ukrajině. Nejvyšší evropští představitelé odsoudili Bílý dům za to, že se podbízí Rusku.

Navzdory odsouzení ze strany poslanců Evropského parlamentu (EP) předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová 12. března pochválila výsledek nedávných rozhovorů Ukrajiny s USA v Saúdské Arábii a potvrdila podporu EU této bojující zemi.

Zdroj: kyivindependent.com