Bývalý náčelník Hlavního štábu Raketových vojsk strategického určení (1994-1996) a generál-plukovník Viktor Jesin v rozhovoru pro noviny Zvezda promluvil o ruském systému „Mrtvá ruka“. Píší o tom ruská média.

esin v rozhovoru vysvětlil, proč by tento ruský systém automatického odvetného jaderného útoku Perimetr, známý pod označením „Mrtvá ruka", mohl být v případě vojenského konfliktu neužitečný.

Podle Jesina by daný systém, jenž na Západě znají právě pod označením Dead Hand (Mrtvá ruka), mohl přijít o svou efektivitu poté, co Spojené státy odstoupí od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

V současné době, jak sám uvedl, je tento systém funkční a byl modernizován. „Když bude fungovat, zbude nám jen málo prostředků. Pak budeme moci vypustit pouze ty rakety, které přežijí první útok agresora," domnívá se Jesin.

Spojené státy toho budou moci dosáhnout, pokud v Evropě rozmístí balistické rakety středního doletu, které porušují smlouvu INF. S pomocí těchto raket dokáží zničit většinu raket v evropské části Ruska a další pak zachytit na dráze letu prostřednictvím protiraketové obrany, poznamenal.

Jesin dále zdůraznil, že za stávajících podmínek bude muset Rusko přehodnotit vojenskou doktrínu a urychlit výrobu raket středního doletu. Podle něj je to v tak krátké době možné provést na základě třístupňové rakety Jars.

„Ale upřímně řečeno, efektivní reakci na americké rakety středního doletu v Evropě zatím nemáme. Pokud začnou Spojené státy nasazovat své rakety v Evropě, pak nám nezbyde nic jiného, než se vzdát doktríny o odvetném úderu a přejít k doktríně preventivního úderu," prohlásil Jesin.

Zároveň se však domnívá, že by se Rusko mělo soustředit na rozvoj hypersonických zbraní, na jejichž reakci zatím Západ nemá prostředky.

„Ale nejdůležitější, podle mého názoru, je budování hypersonických prostředků, aby bylo možné okamžitě reagovat na nepřítele. Čím horší jsou zbraně, které máte k dispozici, tím méně je pravděpodobný vojenský konflikt," uzavřel celou věc Jesin.

Zdroj: snews.com