Pokud Biden vyhraje, nakonec dojde k násilné konfrontaci mezi Izraelem a Íránem, tvrdí izraelský ministr osídlení Tzachi Hanegbi. (Foto: Wikimedia)

„Biden už dlouho otevřeně říká, že se vrátí k jaderné dohodě," řekl Hanegbi, „vidím to jako něco, co povede ke konfrontaci mezi Izraelem a Íránem."

Hanegbi uvedl, že se neobává pravděpodobného vítězství Bidena na většině front, včetně oblasti osad, ale Írán je do očí bijící výjimkou.

Ministr řekl pro TV kanál 13 News, že on a předseda vlády Benjamin Netanjahu a většina Izraelců viděli dohodu s Íránem podepsanou Obamovou administrativou v roce 2015 – známou formálně jako Společný komplexní akční plán – jako „mylnou“ a podceněnou.

„Pokud Biden v této politice zůstane, nakonec dojde k násilné konfrontaci mezi Izraelem a Íránem," uvedl ministr.

Hanegbi vysvětlil, že deklarovaný cíl amerického prezidenta Donalda Trumpa vyjednat dohodu s Íránem není stejný, protože by šlo o „jinou dohodu, kterou by vynutil prostřednictvím maximálních silových sankcí“.

Předseda výboru pro zahraniční věci a obranu Knessetu Zvi Hauser zvolil optimističtější přístup. Hauser byl tajemníkem kabinetu během části éry Bidenova působení ve funkci viceprezidenta a řekl, že zná Bidenovy postoje a že je skutečným přítelem Izraele.

„Předpokládám, že i když bude Íránská dohoda obnovena … bude to lepší než ta předchozí," řekl ve čtvrtek, „existuje široká shoda v tom, že měla významné díry, pokud jde o zájmy svobodného světa."

Hauser uvedl, že Střední východ se změnil od doby, kdy Biden odešel z funkce v roce 2016. „Jedná se o Střední východ, kde je Írán mnohem nebezpečnější, kde jsou jeho zbraně a technologie mnohem přesnější a mnohem smrtelnější… To není jen problém Izraele, ale problém celého světa. “

Ačkoli Biden a Trump mohou mít různé způsoby, jak dosáhnout dohody s Íránem, Hauser uvedl, že nejdůležitější je výsledek: „Omezuje Írán a brání mu v získávání jaderných zbraní?“

Hauser tvrdil, že „dnes každý chápe, že dohoda nestačila na to, aby zabránila Íránu ve vývoji jaderných zbraní, a „země svobodného světa vědí, že toto je jejich zkouška – k tomu, aby v tom zabránily Teheránu.“

Jaderný Írán by spustil závody ve zbrojení, ve kterých by Saúdská Arábie, Turecko a Egypt vyvinuly vlastní jaderné zbraně, varoval Hauser.

„Nikdo nevidí chování Íránu, které vytváří nestabilitu na Středním východě, a myslí si, že je správné nechat je vyhrát," dodal, „Američané ani Izrael nedovolí jaderný Írán."

Zdroj: pz.czjpost.com