Přestože dnes v Istanbulu začalo být slunečné počasí, ve večerních hodinách se lidé setkali se silným deštěm. (Foto: Twitter)

Po deštivém a zamračeném dni došlo k přírodnímu úkazu, který byl dosud k vidění jen velmi zřídka.

V Istanbulu zakryl slunce na 5 minut sedmikilometrový mrak a setmělo se. Ti, kteří tyto okamžiky viděli, zažili na krátkou dobu paniku.

Po horkém a slunečném dni se obyvatelé Istanbulu ve večerních hodinách setkali s prudkým lijákem, který v posledních měsících nebyl k vidění.

Zatímco provoz na silnicích byl zablokován, ti, kteří se v době iftaru snažili vrátit do svých domovů, to měli těžké. V průběhu týdne vstoupíme do deštivého období lokálně po celé zemi.

Tyto mraky, kterým se turecky říká mammatus (mammatocumulus) nebo mammální kumulus, se obvykle vyskytují na pobřeží oceánů a velkých moří.

V tomto typu oblačnosti se na spodní straně oblačných mas tvoří hladké zaoblené vlnky. Tyto chuchvalce vytvářejí nádherný vzhled. Zejména ve Spojených státech a Austrálii jsou oblaky mammatus často k vidění. Tyto typy mraků lze spatřit i u nás. V posledních letech je však pozorujeme jen velmi zřídka.

Zdroj: turkey.postsen.com