Místo zřizování uprchlických táborů a poskytování humanitární pomoci obyvatelům Afghánistánu státy USA a EU vyzývají sousední země, aby nezavíraly hraniční přechody, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. (Foto: Wikimedia)

Mluvčí ruského zahraničního resortu se k celé věci vyslovila ve vysílání Solovjev Live.

„Co dělá západní svět? Právě ty země NATO, EU, které tam už 20 let dávají věci do pořádku… posílají tam letadla?.. . Zabývají se tím, že začínají zřizovat nějaký druh uprchlických táborů, přidělují finanční prostředky příslušným nevládním organizacím, které poskytly pomoc? Ne, všechno je to mnohem zajímavější – na webových stránkách ministerstva zahraničí zveřejňují prohlášení, ve kterých vyzývají ktomu, aby se nezavíraly hraniční přechody, a aby zůstaly silnice a letiště otevřená,“ řekla Zacharovová.

Reakce demokratického světa na humanitární krizi v Afghánistánu je podle ní šokující.

„S hrůzou sleduji prohlášení, která nyní k této záležitosti zaznívají. Například estonská premiérka (Kaja Kallasová, pozn. red.) řekla, že humanitární krize v Afghánistánu otřásá celým demokratickým světem – písnička dobrá, opravdu je – a Estonsko je připraveno přispět k jeho řešení tím, že přijme 10 uprchlíků z Afghánistánu,“ podotkla Zacharovová.

„Šokující. Šokující není jen humanitární krize, která se v Afghánistánu odehrává, ale reakce demokratického světa na tuto krizi je šokující,“ dodala mluvčí resortu.