Navzdory tomu, že tato země často zaujímá první místa na seznamu nejbohatších národů, není Švýcarsko imunní vůči problému bezdomovectví.

Švýcarské město Basilej přišlo s neobvyklým způsobem řešení otázky bezdomovectví – vysláním lidí bez domova do jiných evropských měst.

Podle místních novin 20 Minutes nabízejí úřady bezdomovcům cestovní lístky do jakékoli destinace v Evropě a také 20 švýcarských franků (téměř 474 Kč).

Podle listu Le News už nabídku přijalo 31 lidí. 14 z Rumunska, 7 z Belgie, 7 z Německa, 2 z Itálie a 1 z Francie.

Toprak Yergu, mluvčí basilejského resortu spravedlnosti, řekl novinám, že každý bezdomovec může o to nyní požádat.

Jednotlivci však musí podepsat smlouvu a slíbit, že se na určitou dobu nevrátí do Basileje nebo Švýcarska. Toprak Yergu řekl, že lidé přistiženi při porušení smlouvy budou deportováni ze země.

Kritici toto opatření nazvali „čištěním ulic“. Není to poprvé, kdy se orgány ve Švýcarsku uchýlily k opatřením, která bývají kontroverzní.

V roce 2014 úředníci v Ženevě pokutovali bezdomovkyni 500 franky (11 768,49 Kč) za žebrání na ulicích.

Evropský soud pro lidská práva později zrušil rozhodnutí a nařídil městu zaplatit ženě odškodnění ve výši 1108 dolarů, napsalo vydání.

V roce 2016 úřady v kantonu Vaud zakázaly žebrání v této oblasti. Navzdory veřejnému nesouhlasu a četným pokusům skupin pro lidská práva zrušit zákaz, však opatření stále platí.

Zastánci zákazu argumentují tím, že je potřeba zakročit proti organizovaným sítím, které využívají žebráky a někdy i děti.

Zdroj: lenews.ch