Jake Sullivan, hlavní bezpečnostní poradce prezidenta USA, uvedl, že americká armáda ztratila v Afghánistánu značnou část svého mnohamiliardového vojenského vybavení, včetně helikoptér Black Hawk, dronů a SUV. (Foto: Flickr)

Úředník zároveň přiznal, že nemá údaje o přesném počtu zbraní, kterých se bojovníci Talibanu zmocnili, uvádí The Independent.

Hlavní bezpečnostní poradce prezidenta Joe Bidena uznal, že americká armáda ztratila v Afghánistánu značnou část své vojenské techniky. Náklady na tuto zbraň, která byla původně věnována vládním silám, se odhadují na miliardy dolarů, píše The Independent.

„Je zřejmé, že nemáme úplný přehled o tom, kde každý prvek vojenského majetku zůstala ,“ řekl poradce pro národní bezpečnost, Jake Sullivan na tiskové konferenci v Bílém domě.

„Rozhodně se ale pořádná část vojenské techniky dostala do rukou Talibanu a samozřejmě pochybujeme, že nám ji ochotně předají na letišti.“

Afghánská armáda se „vypařila“ po rozsáhlé ofenzivě Talibanu v celé zemi v posledních dnech uprostřed stažení amerických sil ze země. Předala militantům helikoptéry Black Hawk, drony, SUV Humvee a obrněná vozidla se zvýšenou ochranou proti minám, uvádí deník.

„Myslím, že je to velmi dobrý příklad obtížných rozhodnutí, kterým prezident čelí,“ pokračoval Sullivan, „tyto Black Hawks nebyly předány Talibanu. Byly předány afghánským národním bezpečnostním silám, aby se mohly bránit, na zvláštní žádost prezidenta Ašrafa Ghaního, který přišel do oválné pracovny a mimo jiné požádal o dodatečný letecký majetek.“

Minulý týden „zrekvíroval“ Taliban na letišti v Kundúzu americké vojenské vybavení v hodnotě miliard dolarů. Prezident Ghani uprchl ze země v neděli, když islamisté převzali kontrolu nad Kábulem, připomíná The Independent.

Zdroj: pz.cz