Americké námořnictvo vydalo oficiální prohlášení o tom, že letoun F/A-18 Super Hornet přidělený k letadlové lodi USS Harry S. Truman, která je umístěna ve Středozemním moři, byl minulý týden ztracen na moři poblíž italské Neapole poté, co byl „v důsledku neočekávaného silného počasí“ převržen přes palubu.

K incidentu došlo minulý pátek, když letadlová loď prováděla misi doplňování zásob na moři (UNREP), při níž podpůrná plavidla převážela na Truman palivo, munici a další zásoby. Námořnictvo poznamenalo, že během UNREPu se přihnala silná bouře, která způsobila silný vítr a přívalové deště.

„Jedná se o mimořádně neobvyklou událost,“ uvedl v e-mailu pro WaPo David Titley, bývalý velitel Námořního meteorologického a oceánografického velitelství.

„Lodě a letadla amerického námořnictva jsou navrženy a postaveny tak, aby odolávaly silnému počasí, což se jim běžně daří.“

Námořnictvo nezveřejnilo místo incidentu, ale několik dní předtím ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že letoun Super Hornet „prolomil zvukovou bariéru nad Jónským mořem“, což je vodní plocha poblíž jižní Itálie.

Otázkou zůstává, jak se stíhačka za 65 milionů dolarů, vážící více než 32 000 kilogramů, vymrštila z letové paluby a byla smetena do moře.

Zdroj: zerohedge.com