Ředitel Institutu sociálních věd a mezinárodních vztahů Sevastopolské státní univerzity, kandidát politických věd Ivan Čicharev, okomentoval prohlášení NATO k pátému výročí událostí na Krymu a připomněl bývalou ruskou kolonii v Kalifornii.

NATO ve svém prohlášení zveřejněném v pondělí v souvislosti s pátým výročím událostí na Krymu vyjádřilo znepokojení nad zvýšenou ruskou vojenskou přítomností v oblasti Černého moře a také nabídlo vrátit Krym Ukrajině.

„NATO je poslední organizace, která by měla být překvapena posílením něčí vojenské přítomnosti, protože zrovna NATO po studené válce rozšiřuje svou vojenskou přítomnost ve všech regionech světa bez souhlasu mezinárodního společenství. Příkladem je porušení Konvence z Montreux americkými válečnými loděmi. Odvetné zesílení Ruska je zcela přirozeným z hlediska zajištění rovnováhy moci v regionu. V reakci na návrh odevzdat Krym Ukrajině nabízím vrátit Rusku bývalou kolonii v Kalifornii Fort Ross,“ poznamenal Čicharev.

Kolonie Fort Ross byla založena v roce 1812 rusko-americkou společností na pacifickém pobřeží Kalifornie, 80 kilometrů od San Francisca za účelem rybího průmyslu a obchodu s kožešinami. V roce 1841 společnost prodala majetek významnému vlastníkovi půdy Johnu Satterovi.