Prezident Trump si vysloužil aplaus neoconů za své unáhlené rozhodnutí zaútočit na Sýrií a zabít asi tucet Syřanů, ale tento spěch nese všechny příznaky „vrtění psem“. Jen dva dny po zprávách o údajném útoku jedovatým plynem v severní Sýrii prezident Trump přezíravě k radám některých amerických zpravodajských analytiků pochybujících o vině syrského režimu zahájil smrtonosný odvetný raketový úder proti syrskému letišti. (Aktivisté z „Bílých přileb“ usvědčeni z vytváření falešných zpráv v Sýrii. Podívejte se na důkazy)


Torpédoborec s řízenými střelami USS Porter provádí 7. dubna 2017 útočné operace ve Středozemním moři. (Navy photo by Petty Officer 3rd Class Ford Williams)

Trumpovi se okamžitě dostalo ovací od oficiálního Washingtonu, zvláště od neokonzervativců, kteří se pokouší vyrvat kontrolu nad zahraniční politikou od jeho nacionalistických a osobních poradců už ode dne jeho překvapivého vítězství 8. listopadu.

Došlo rovněž k vnitřnímu sporu uvnitř zpravodajství. Ve čtvrtek v noci řekl ministr zahraničí Rex Tillerson, že americká zpravodajská komunita vyhodnotila s „vysokou mírou věrohodnosti“, že syrská vláda shodila bombu s jedovatým plynem na civilisty v provincii Idlib.

Avšak řada zpravodajských zdrojů měla tomuto odporující hodnocení, když říkaly, že spousta dokladů naznačuje, že to byli rebelové z Al Kaidy, kdo se toho dopustili, buď zinscenovaným záměrným vypuštěním chemického působku jako provokace, nebo tím, že skladovali kontejnery jedovatého plynu, které byly při běžném náletu rozbity.

Jeden zpravodajský zdroj mi řekl, že nejpravděpodobnějším scénářem byla zinscenovaná událost ze strany rebelů, aby Trumpa přinutili zvrátit politiku oznámenou jen o pár dnů dříve, že americká vláda už dále nebude usilovat o „změnu režimu“ v Sýrii a že se soustředí na útoky na společné nepřátele, islamistické teroristické skupiny, které představují základ sil rebelů.

Zdroj řekl, že Trumpův národně bezpečnostní tým byl rozdělen mezi prezidentovi blízké osobní poradce, jako nacionalistický buřič Steve Bannon a jeho zeť Jared Kushner na jedné straně a na neocony staré linie, kteří se seskupili za národně bezpečnostním poradcem H. R. McMasterem, armádním generálem, který býval protekční figurou favorita neoconů generála Davida Petraeua.

Rozbroje v Bílém domě

Když mluvíme o tomto, tak předchozí vyhození penzionovaného generále Michaela Flynna z pozice národně bezpečnostního poradce a odstranění Bannona z Národně bezpečnostní rady tento týden byly klíčové kroky k obnově vlivu neoconů uvnitř Trumpova prezidentování. Divné osobnosti a ideologický extremismus Flynna a Bannona jejich vyhození usnadnilo, hlavní ale bylo, že ti byli překážkami, které chtěli neoconi odstranit.

Ač jsou Bannon a Kushner často prezentováni jako rivalové, tak zdroj řekl, že oba sdíleli názor, že by se Trumpovi měla říci pravda o Sýrii jak odhalením analýz analytiků CIA z časů Obamovy administrativy, podle nichž byl smrtonosný útok plynným sarinem z roku 2013 operací ‚pod falešnou vlajkou‘ s cílem zavléct prezidenta Obamu do plného zapojení do Syrské války na straně rebelů – tak odhalením zpravodajských analýz, které si myslí, že podobné je to s úterním incidentem.

Trump místo toho skočil na představu prvních unáhlených závěrů obviňujících za jedovatý plyn v Iblibu Asada. Tento zdroj dodal, že Trump viděl v raketovém útoku ze čtvrteční noci způsob, jak změnit konverzaci ve Washingtonu, když dosud byla jeho administrativa pod zuřivým tlakem Demokratů tvrdících, že k jeho zvolení došlo v důsledku skryté ruské operace.

Pokud bylo Trumpovým cílem změnit povídačku, tak dosáhl určitých úvodních úspěchů u několika Trumpových nejzuřivějších kritiků z řad neoconů, jako jsou neoconští senátoři John McCain a Lindsey Graham, chválící tento raketový úder, stejně jako to činí izraelský ministerský předseda Benjamin Netanyahu. Neoconi i Izrael se už dlouho snažili o „změnu režimu“ v Damašku, i kdyby svržení Asada mělo vést k vítězství islamistických extremistů spojovaných s Al Kaiídou anebo k vítězství Islámského státu.

Vrtění psem

Trumpovo nasazení strategie „vrtění psem“, při níž překryl své vedení mezinárodní krizí, aby odvedl pozornost od domácích politických problémů, je reminiscencí rozhodnutí prezidenta Billa Clintona zaútočit v roce 1999 na Srbsko, když se stahovala mračna impeachmentu nad jeho sexuálním vztahem se stážistkou Monicou Lewinskou.

Prezident Donald Trump a izraelský ministerský předseda Benjamin Netanyahu na společné tiskové konferenci 15. února 2017. (Screen shot from Whitehouse.gov)

Když Trumpovi poradci ve čtvrtek večer promlouvali k tisku, tak zdlouhavě zdůrazňovali Trumpův soucit s oběťmi jedovatého plynu a jeho rozhodnost při bombardování Asadových vojsk v kontrastu k Obamově ochotě umožnit zpravodajské komunitě, aby provedla seriózní revizi důkazů obklopujících případ s nasazením plynného sarinu v roce 2013.

Nakonec Obama poslechl své zpravodajské poradce, kteří mu řekli, že neexistuje žádný „neprůstřelný“ důkaz k obvinění Asadova režimu a ten v poslední minutě z vojenského útoku vycouval – i když veřejně udržoval fikci, že americká vláda si je Asadovou vinou jistá.

V obou případech – v roce 2013 i 2017 – tu byly silné důvody pochybovat o Asadově odpovědnosti. Ten v roce 2013 dokonce pozval do Sýrie inspektory Spojených národů, aby případy údajného použití chemických zbraní rebely vyšetřili, a tudíž by nedávalo smysl, aby provedl útok sarinem na předměstí Damašku, čímž bylo zaručeno, že inspektoři OSN se tam vydají.

Podobně i teď Asadova vojska dosáhla rozhodných úspěchů proti rebelům a právě dosáhl i výrazného diplomatického vítězství oznámením Trumpovy administrativy, že USA už dále neusilují o „změnu režimu“ v Sýrii. Mazaný Asad by přeci věděl, že útok chemickou zbraní zrovna teď by nejspíš vedl k americké odvetě a k ohrožení těch úspěchů, kterých jeho vojska dosáhla s pomocí Rusů a Íránců.

Argumentaci odporující této logice předkládá New York Times a další na neocony orientované mediální kanály – které v podstatě tvrdí, že Asad je šílený barbar, který zkouší sílu své nové pozice pošťuchováním prezidenta Trumpa. Samozřejmě, že kdyby tomu tak bylo, tak by dávalo smysl, aby se Asad svým činem spíše chvástal, než aby ho popíral.

Ale logika a respekt k faktům už uvnitř oficiálního Washingtonu nevládne, ani uvnitř mainstreamu zpravodajských médií USA.

Povstání zpravodajců

Poplach v americké zpravodajské komunitě nad unáhleným rozhodnutím Trumpa zaútočit na Sýrii se rozléhal od Středního východu až zpět do Washingtonu, kdy bývalý důstojník CIA Philip Giraldi referoval, že od svých zpravodajských kontaktů v terénu slyšel, že ti byli šokováni tím, jak Trump a americká zpravodajská média ten příběh o jedovatém plynu překroutila.

Bývalý důstojník CIA Philip Giradi. (Photo credit: Gage Skidmore)

Giraldi řekl Scott Horton’s Webcast: „Poslouchám to od zdrojů v poli na Středním východě, od lidí, že kteří jsou důvěrně obeznámení se zpravodajstvím, které je k dispozici, kteří říkají, že podstata té povídačky, kterou slýcháme o syrské vládě a o Rusech, že použili chemických zbraní proti nevinným civilistům, je podfuk.“

Giraldi řekl, že jeho zdroje se spíše přikláněli k analýze tvrdící, že šlo o náhodný výron jedovatého plynu poté, kdy zbraňový s klad Al Kaidy byl zasažen ruským náletem.

„Zpravodajci dost potvrzují to tvrzení, se kterým přišli Ruskové…, což je, že šlo o zásah skladu, kde rebelové – teď když se rebelové říká těm, co jsou spojeni s Al Kaidou – kde tedy ti rebelové skladovali své vlastní chemické zbraně a to v podstatě způsobilo výron, který vedl k těm obětem. Zpravodajství v tom má zjevně dost jasno.“

Giraldi řekl, že uvnitř zpravodajské komunity zavládl hněv kvůli překroucení zpravodajství k ospravedlnění Trumpovy vojenské odvety, který je tak veliký, že někteří skrytí zpravodajci uvažovali, že vystoupí veřejně.

„Lidé jak v agentuře (CIA), tak v ozbrojených silách, kteří jsou se zpravodajstvím obeznámení, se toho zhrozili, protože Trump naprosto dezinterpretoval, co už měl vědět, ale možná nevěděl, a oni se teď děsí, že to teď spěje k situaci, která by se mohla snadno zvrhnout do ozbrojeného konfliktu,“ řekl Giraldi před raketovým útokem ze čtvrteční noci. „Ohromilo je, jak s tím administrativa a americká média hrají.“

Jednostranné zpravodajství

Média amerického mainstreamu prezentovala současnou krizi s tou samou hlubokou neoconskou zaujatostí, kterou byly nakaženy reportáže o Sýrii a o širším Středním východě už desítky let. Např. New York Times v pátek publikoval hlavní článek od Michaela R. Gordona a Michaela D. Sheara, který k odpovědnosti Syrské vlády za incident s jedovatým plynem přistupoval jako hotovému faktu. Ten dlouhatánský článek se ani neobtěžoval zmínit popírání Sýrie a Ruska, že by byli odpovědní za jakékoliv záměrné nasazení jedovatého plynu.

Torpédoborec USS Ross třídy Arleigh Burke s řízenými střelami pálí tomahawky na pevninu v raketovém útoku ve Středozemním moři 7. dubna 2017. (Navy photo by Petty Officer 3rd Class Robert S. Price)

Tento článek rovněž zapadá do Trumpovy touhy, aby byl líčen jako rozhodný a silný vůdce. Je v něm líčen jako prezident s intenzivní rozhodností ohledně války nebo míru a projevující hlubokou lidskost k obětem jedovatého plynu, což je jediným vzácný moment, kdy Times, který byl vždy spolehlivým roztrubovačem propagandy neoconů, napsal cokoliv příznivého o Trumpovi.

Podle pátečních zpráv ze Sýrie americký útok zabil 13 lidí včetně pěti vojáků na tomto letišti.

Gordon, jehož posluhování věci neoconů je už notoricky známé, byl hlavním autorem spolu s Judith Miller článku v Time o vymyšlené „hliníkové trubici“ z roku 2002, který falešně tvrdil, že irácký vůdce Saddám Hussein obnovuje program jaderných zbraní, kdy tento článek citovali pomocníci tehdejšího prezidenta George W. Bushe jako klíčový argument pro invazi do Iráku v roce 2003.

Vzhledem k událostem tohoto týdne s Trumpovým zoufalým pokusem zvrátit negativním mediální reportáže o něm a k pochybným důkazům obviňujícím Asada z incidentu v Idlibu to tedy zapadá do scénáře filmu „Vrtěti psem“ z roku 1997, v němž prezident v potížích vyfabrikuje falešnou zahraniční krizi v Albánii.

Falešná scéna z černé komedie „Vrtěti psem“ z roku 1997, která ukazuje dívku s kočičkou prchající před bombardováním v Albánii.

V tomto filmu je operací Bílého domu cynická psychologická operace k přesvědčení Amerického lidu, že nevinné albánské děti včetně atraktivní dívky nesoucí kočičku, jsou v ohrožení, přičemž ve skutečnosti byla ta dívka herečka pózující před zelenou obrazovkou, umožňující, aby šlo do pozadí vsadit scénu s hořícími ruinami.

Dnes, protože Trump je teď se svou administrativou odhodlán přesvědčit Američany, že za úterní plynovou tragédii opravdu může Asad, se s výhledem na plné a otevřené vyšetřování v podstatě skoncovalo. Možná se tedy nikdy nedovíme, jestli je na těchto domněnkách něco pravdy nebo zda nás jen manipulující při další psychologické operaci „vrtění psem .

Zdroj: zerohedge.com