Od dnešního dne si všechny ženy v Maďarsku, které chtějí podstoupit interrupci, musí před zákrokem poslechnout tlukot srdce dítěte. (Foto: Flickr)

Nové pravidlo vstoupilo v platnost po oznámení ministra vnitra Sándora Pintéra.

„V předložených lékařských nálezech musí být zaznamenáno, že poskytovatel zdravotní péče předložil těhotné ženě jasně identifikovatelným způsobem faktor indikující životní funkce plodu,“ uvedl ministr.

Pintér ujistil, že k nařízení tohoto požadavku není nutný nový zákon, který pouze navazuje na zákon o interrupcích z roku 1992.

Tímea Szabó, spolupředsedkyně levicové strany Párbeszéd, se však domnívá, že toto pravidlo je předstupněm úplného zákazu potratů, a vyzvala k jeho zrušení.

Jak jsme již dříve zdůraznili, Maďarsko se snaží povzbudit své původní obyvatelstvo k tomu, aby mělo více dětí, i jinými způsoby.

Již v roce 2019 Maďarsko oznámilo, že manželským párům, které mají tři a více dětí, rozdá 30 600 eur.

Manželský pár obdrží 30 600 eur jako půjčku od vlády při uzavření sňatku. Půjčku pak musí splácet, dokud pár nemá tři děti. V tomto okamžiku je dluh zcela odpuštěn.

Na rozdíl od jiných evropských zemí se Maďarsko snaží zajistit, aby se nestalo závislým na masovém přistěhovalectví, aby si udrželo počet obyvatel.

Ještě v roce 2020 si současná prezidentka země Katalin Novák, která byla v té době ministryní pro rodinu, pochvalovala, že tato politika funguje.

„Demografická čísla z poslední doby hovoří sama za sebe; počet sňatků je na čtyřicetiletém maximu, porodnost na dvacetiletém maximu, zatímco počet rozvodů nebyl za posledních šest desetiletí tak nízký jako loni,“ uvedla Novák.

Kéž by si z Maďarska vzaly příklad i další evropské země.

Zdroj: infowars.com