Švédská policie ve městě Växjö udělila místní mešitě právo vysílat islámské svolávání k modlitbě, což biskup místní Švédské církve podporuje jako „dobře uvážené rozhodnutí“.

Policejní rozhodnutí umožnit vysílání islámského svolávání k modlitbě přichází poté, co muslimská nadace Växjö předložila v únoru žádost, v níž tvrdila, že umožnění svolávání k modlitbám pomůže integraci.

Svolávání k modlitbám bude povoleno v pátek brzy odpoledne po dobu přes tři minuty, ale mnozí politici se vyjádřili k tomuto rozhodnutí ostře kriticky, hlásí Aftonbladet.

Místní politička a členka Strany umírněných Anna Tenje to komentovala, že nevěří, že svolávání k modlitbám pomůže integračnímu úsilí a řekla, že policejního rozhodnutí lituje.

„I kdyby Švédská církev zřídila na katedrále magnetofon, který by vyhlašoval boží poselství, tak bych byla také proti. Mám ráda sekulární společnost a ráda bych ji hájila,“ dodala.

Místní biskup Švédské církve Fredrik Modeus zaujal opačné stanovisko, kdy říká, že si myslí, že policie učinila „dobře uvážené rozhodnutí“.

„Zvláště jsem potěšen rozhodnutím, které ukazuje, že v naší zemi se náboženská svoboda uplatňuje opravdu široce,“ řekl.

Modeus už předtím v únoru vyjádřil svou podporu svolávání k modlitbám tvrzením: „Vítám tuto žádost a těším se, až v našem městě uslyším jak kostelní zvony, tak volání k modlitbě.“

Tato záležitost přilákala pozornost i na švédské celonárodní úrovni, kdy to vůdkyně Křesťanských demokratů Ebba Busch Thor prohlásila za „nešťastné“, zatímco švédský ministerský předseda Stafan Lofven řekl, že to je na každé jednotlivé obci, a že na tuhle věc pohlíží spíše jako na záležitost místního veřejného pořádku, a nikoliv náboženskou.

Paní Busch Thor předtím volala po zákazu veřejného vysílání svolávání k modlitbám s odůvodněním, že jeho účelem je „vyhlásit spirituální nadvládu tohoto náboženství nad danou obytnou oblastí.“

Chris Tomlison

Zdroj: breitbart.com