Čínští lékaři ukázali fotografie plic zasažených koronavirem 2019-nCoV. Výsledky počítačové tomografie 33leté pacientky jsou publikovány v časopise Radiology. (Foto: JUNQIANG LEI, JUNFENG LI, XUN LI, XIAOLONG QI/ RADIOLOGICAL SOCIETY OF NORTH AMERICA)

Poznamenává se, že žena pracovala ve Wu-chanu, kde byl koronavirus poprvé zaregistrován. Šest dní před odjezdem do nemocnice dorazila do Lan-čou. Během hospitalizace měla zvýšenou teplotu a sípání v plicích.

Na základě epidemiologických charakteristik, klinických projevů a výsledků z tomografie jí byla diagnostikována pneumonie 2019-nCoV. Po třech dnech léčby se postižená oblast plic zvětšila (snímek B).

Na snímcích se to projevuje v podobě zakalené oblasti.

© FOTO : JUNQIANG LEI, JUNFENG LI, XUN LI, XIAOLONG QI/ RADIOLOGICAL SOCIETY OF NORTH AMERICA

Podle údajů z půlnoci na neděli 2. února byla kromě ČLR nemoc detekována v dalších 23 zemích, včetně Ruska. Světová zdravotnická organizace uznala vypuknutí koronaviru jako mezinárodní mimořádnou událost. Bylo nakaženo 14,38 tisíc lidí, bylo zaznamenáno více než 300 úmrtí.

Na konci prosince čínské úřady zaznamenaly ve Wu-chanu ohnisko koronaviru 2019-nCoV. V průmyslovém centru je v karanténě více než tisíc cizinců.

Zahraniční země, včetně USA a Japonska, vyvážejí své občany speciálními lety. Je známo, že virus je schopen přenášet se z člověka na člověka.