USA – Komentář prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že by Spojené státy neměly pomáhat Tchaj-wanu v případě invaze ze strany Číny, vyvolal na sociálních sítích novou vlnu hněvu a obav. (Foto: Flickr)

Trump, který je po pondělním vítězství ve volbách v Iowě hlavním favoritem na získání nominace GOP do prezidentských voleb, se zúčastnil rozhovoru v pořadu Sunday Morning Futures With Maria Bartiromo na stanici Fox News, kde byl dotázán, zda by za hypotetického druhého Trumpova prezidentství USA chránily Tchaj-wan před čínskou agresí, i kdyby to znamenalo válku s Čínou. Čína si nárokuje Tchaj-wan jako součást svého území, ale vedení komunistické strany za sedm desetiletí své vlády v Pekingu tento samosprávný ostrov nikdy nekontrolovalo. Bývalý prezident odmítl dát pevnou odpověď, ale naznačil nespokojenost s Tchaj-wanem za to, že údajně odebírá USA obchod s polovodiči.

„Tchaj-wan nám skutečně vzal veškerý náš obchod s čipy,“ řekl Trump.

„Dříve jsme si všechny čipy vyráběli sami, teď se vyrábějí na Tchaj-wanu, 90 procent [jich]… Pamatujte si to, Tchaj-wan nám vzal, chytrý, skvělý, vzal nám náš byznys.“

Newsweek oslovil Trumpovu kancelář prostřednictvím e-mailu s žádostí o komentář.

Na platformě X, dříve známé jako Twitter, si řada uživatelů Trumpovy výroky vyložila jako náznak toho, že jako prezident nedopustí, aby USA přišly Tchaj-wanu na pomoc, což vyvolalo vlnu rozhořčených reakcí. Někteří zpochybňovali jeho tvrzení o tchajwanském obchodu s čipy, jiní ho obviňovali z pokrytectví vzhledem k jeho typickým postojům k Číně, neboť se staví proti globálnímu ekonomickému a politickému vlivu této země a tvrzení, že se jí postavil, patří dlouhodobě k jeho klíčovým výrokům.

„Trump obviňuje své oponenty, že jsou vůči Číně slabí, a pak v podstatě otevřeně dává Číně zelenou k invazi na Tchaj-wan bez odvetných opatření USA, pokud by byl zvolen,“ napsal ve svém příspěvku politický expert Ed Tarnowski. „Tohle není seriózní politika!“

„Naprostá idiocie,“ napsal ve svém příspěvku Heath Mayo, konzervativní právník a zakladatel protitrumpovské neziskové organizace Principles First. „Pokud bude Trump zvolen, Tchaj-wan je pryč a s ním i značná část naší polovodičové kapacity. Nejenže je Trump nezpůsobilý pro tento úřad, ale v mnoha podobných věcech se prostě mýlí.“

„Nikoho by nemělo překvapit, že Biden je vůči Tchaj-wanu angažovanější než Trump,“ napsal Jordan Schneider, tvůrce zpravodaje a podcastu China Talk.

„Je mi líto, Donalde Trumpe. Tchaj-wan neukradl USA obchod s čipy,“ napsala Bonnie Glaserová, výkonná ředitelka indo-pacifického programu Německého Marshallova fondu USA. „Tchaj-pej se má na pozoru.“

V zářijovém rozhovoru pro televizi NBC News zaujal Trump k této otázce podobný postoj, když uvedl, že neřekne, jaký bude jeho postoj k této záležitosti, ale také prohlásil, že vyslání amerických vojáků na Tchaj-wan nebude „mimo hru“.

Prezident Joe Biden sice nedávno prohlásil, že USA nepodporují nezávislý Tchaj-wan, ale zároveň nedávno vyzval Čínu, aby se nevměšovala do záležitostí Tchaj-wanu, především do jeho nedávných voleb.

Biden také v minulosti přislíbil podporu USA Tchaj-wanu v případě invaze ze strany Číny. Trumpova nezávazná reakce je také v rozporu s pocity některých členů jeho vlastní strany, přičemž skupina 22 senátorů GOP v listopadu vyzvala Bidena, aby se uprostřed návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pevně postavil na podporu Tchaj-wanu.

Zdroj: wionews.com