Český vládní speciál Jak-40 s pěti Čechy a dvěma Slováky evakuovanými z čínského města Wu-chan, které je ohniskem epidemie nového koronaviru, přistál v pondělí půl hodiny po půlnoci na letišti v Praze-Ruzyni. Informoval o tom portál Aktuálně.cz. (Foto: Twitter)

Občané ČR zamířily z letiště přímo do karantény v pražské Nemocnici Na Bulovce, Slováky převezla sanitka do nemocnice v Banské Bystrici. Letadlo přiletělo na Terminál 4, který spravuje ministerstvo obrany.

Devět dní od uzavření Wu-chanu jsou Češi, kteří o návrat požádali konečně doma. Na cestě strávili více než 24 hodin a podle mých informací se těší především na postel.

V Nemocnici Na Bulovce je pro pět evakuovaných připraveny samostatné pokoje s vlastním sociálním zázemím. Přístup k nim bude mít podle jejího mluvčí Simony Krautové pouze ošetřující personál s ochrannými pomůckami.

Testy na koronavirus absolvují v pondělí ráno, výsledky budou známy odpoledne. Češi zůstanou v karanténě dva týdny, protože taková je nejdelší zjištěna inkubační doba onemocnění způsobovaného novým koronavirem 2019-nCoV.