Belgičtí prokurátoři vyšetřují obvinění z korupce a obchodování s vlivem v Evropském parlamentu ze strany státu Perského zálivu. (Foto: Flickr)

V pátek bylo v Bruselu provedeno 16 domovních prohlídek a zatčeny čtyři osoby, oznámilo státní zastupitelství. Vyšetřování se týká údajné zločinecké organizace a obvinění z praní špinavých peněz.

Státní zastupitelství neuvedlo, o který stát Perského zálivu se jedná. Podle průzkumu deníku „Le Soir“ a časopisu „Knack“ se jedná o Katar. Le Soir“ rovněž informoval, že byli zatčeni čtyři Italové, včetně bývalého europoslance Antonia Panzeriho, člena levicové strany Articolo 1, a generálního tajemníka Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) Luky Visentiniho.

Dalšími dvěma zatčenými Italy byli ředitel nevládní organizace a parlamentní poradce, uvedl deník.

Panzeri a Visentini jsou v bruselských kruzích dobře známé osobnosti. Panzeri, člen správní rady Aliance socialistů a demokratů, nejstarší evropské politické skupiny, byl v letech 2004-2019 po tři funkční období poslancem Evropského parlamentu a předsedal podvýboru pro lidská práva.

Visentini je již řadu let vůdčí osobností evropských odborů. Svou kariéru zahájil v italské odborové federaci (UIL) ve Friuli a v březnu 2011 byl zvolen federálním tajemníkem Evropské odborové konfederace (ETUC).

V roce 2015 postoupil na pozici generálního tajemníka a v roce 2019 byl v této funkci potvrzen. Koncem minulého měsíce byl na kongresu v Melbourne jmenován předsedou ITUC, největší odborové organizace na světě.

Podle prokuratury měla belgická policie již několik měsíců podezření, že se jeden ze států Perského zálivu snaží ovlivnit politická a ekonomická rozhodnutí Parlamentu EU.

Pravděpodobně byly rozděleny značné finanční částky nebo věcné dary. Podle státního zastupitelství bylo při prohlídkách zabaveno 600 000 eur v hotovosti a mobilní telefony.

Zdroj: oe24.at