Největší světový investiční manažer se rozhodl jít do toho naplno – a tvrdí, že globální recese je za rohem. A co víc, finanční triky, které centrální banky použily v minulosti, „tentokrát nebudou fungovat“. (Foto: Flickr)

Podle společnosti BlackRock vstoupila světová ekonomika do fáze zvýšené volatility a recese je na spadnutí kvůli tomu, že centrální banky agresivně zvyšují náklady na půjčky, aby zkrotily inflaci. Jejich kroky podle týmu stratégů společnosti BlackRock zažehnou větší turbulence na trhu než kdykoli předtím.

„Recese je předpovídána, protože centrální banky se předhánějí ve snaze zkrotit inflaci. Je to pravý opak minulých recesí,“ napsal tým ve svém Globálním výhledu na rok 2023 (vložen níže), podle kterého globální ekonomika již opustila čtyřicetileté období stabilního růstu a inflace a nyní vstoupila do období zvýšené nestability.

A až bude zle, „centrální bankéři v tomto novém režimu v rozporu s tím, co investoři očekávali, nepřijedou na pomoc, když růst zpomalí. Ocenění akcií zatím neodráží škody, které nás čekají.“

„Co fungovalo v minulosti, nebude fungovat nyní,“ uvedli stratégové. „Stará příručka pouhého ‚nakupování poklesu‘ v tomto režimu ostřejších kompromisů a větší makro volatility neplatí. Nevidíme návrat k podmínkám, které by udržely společný býčí trh s akciemi a dluhopisy, jaký jsme zažili v předchozím desetiletí.“

Co tedy vlastně může zkrotit inflaci? Podle zprávy hluboká recese.

Aby se společnost BlackRock vypořádala s nadcházející bouří, doporučuje častější změny portfolia a „detailnější pohled na sektory, regiony a dílčí třídy aktiv“.

Problém zhoršuje stárnutí pracovní síly na celém světě – což je jeden z klíčových důvodů, proč nabídka pracovních sil v USA nedokáže držet krok s poptávkou.

Počáteční prudký pokles byl způsoben odstávkami společnosti Covid: Mnoho lidí, kteří přišli o práci, si vzhledem k obavám o zdravotní péči nebo pečovatelským povinnostem hned nehledalo jinou.

Část tohoto poklesu pracovní síly se nyní odbourala. Žlutá čára však ukazuje, že ta část, která se nevyrovnala, je téměř výhradně důsledkem stárnutí – rostoucího podílu populace v důchodovém věku – a nikoliv vlivem pandemie. Proto odtud neočekáváme zlepšení míry participace, a tedy ani podstatné zmírnění nedostatku pracovníků, který přispívá k inflaci.

Nový světový řád – (samozřejmě)

Podle společnosti BlackRock „jsme vstoupili do nového světového řádu“, v němž „vidíme, jak se geopolitická spolupráce a globalizace mění v roztříštěný svět s konkurenčními bloky“. Tým dále píše, že geopolitická roztříštěnost pravděpodobně podpoří „trvalou rizikovou prémii napříč třídami aktiv, místo aby měla na trhy pouze prchavý vliv jako v minulosti“.

Varování společnosti BlackRock se opakuje varování společností Morgan Stanley, Bank of America a Deutsche Bank – které přinesly hrozivé předpovědi od 20% propadu akcií v roce 2023 až po Davida Solomona z Goldmanu, který vidí 65% šanci na recesi.

„Nemyslíme si, že akcie jsou plně připraveny na recesi,“ uvedl tým BlackRocku. „Očekávání podnikových zisků ještě plně neodráží ani mírnou recesi. To nás udržuje v taktickém podvážení akcií na rozvinutých trzích.“

Stručně řečeno…

Zdroj: blackrock.com