Poprvé byl model lodi typu Piraňa P-750B se speciálním motorem nezávislým na vzduchu představen na vojensko-námořní výstavě v Petrohradě. Hlavní konstruktér konstrukční kanceláře Malachit, autor projektu lodě Igor Karavajev hovořil se Sputnikem o zvláštnostech nejnovější ponorky RF.

Konstrukční kanceláří Malachit vyvinutý unikátní motor nezávislý na vzduchu umožní nejnovější neatomové malé ponorce P-750B čtyřnásobně prodloužit pobyt pod vodou, to znamená na 12 dnů, řekl autor projektu Karavajev.

„Pouze pomocí akumulátorů může ponorka plout maximálně tři dny, zatímco při použití speciálního motoru nezávislého na vzduchu se může pod vodou nacházet až 12 dnů při rychlosti čtyři uzly ekonomické plavby,“ řekl Karavajev.

Zároveň uvedl, že teoreticky se loď po celou tu dobu může nacházet pod vodou, ale musí pravidelně vyplouvat k určení polohy a příjmu radiovysílání.

​Nová ponorka je také vybavena přechodovou komorou k současnému vstupu a výstupu šesti bojových plavců, dodal Karavajev.

„Je na ní přechodová komora, která může tajně vysadit a přijmout na palubu námořní speciální jednotku. Přechodová komora nacházející se na palubě ponorky může současně vypustit z lodě šest potápěčů jedním výstupem,“ řekl Karavajev.

„Loď může mít ve výzbroji torpéda, miny a dokonce okřídlené rakety Kalibr, které startují horizontálně pod vodou,“ řekl Karavajev.

​Podle jeho slov může být ponorka postavena v několika variantách včetně útočné s Kalibrem, speciálního určení se zvláštní jednotkou na palubě i jako minonoska při zachování standardního výtlaku.

Zdroj:  tellerreport.com