Redaktoři Wikipedie jsou tento týden pod palbou kritiky za to, že odstranili záznam o investiční společnosti Rosemont Seneca Partners, která je spojována s Hunterem Bidenem a jeho údajnými mnohamilionovými machinacemi s vlivem. (Foto: Youtube)

Stránka bizarně tvrdila, že společnost „není pozoruhodná“. Samotné načasování je pozoruhodné vzhledem k novému odhalení, že obchodní partner Huntera Bidena, Eric Schwerin, v letech 2009 až 2015 uskutečnil nejméně 19 návštěv Bílého domu a dalších oficiálních míst. To zahrnovalo i setkání s tehdejším viceprezidentem Joem Bidenem, přestože Biden opakovaně tvrdil, že o obchodních aktivitách svého syna nic neví. Schwerin byl prezidentem společnosti Rosemont Seneca.

Wikipedie byla obviněna z hrubé zaujatosti, když záznam odstranila v době, kdy je zájem o tuto společnost na vrcholu, včetně možnosti obžaloby Huntera Bidena kvůli jeho finančním transakcím. Rosemont Seneca je jedním z nejvyhledávanějších výrazů pro ty, kteří se snaží pochopit pozadí Bidenových obchodních operací.

Přesto redaktor známý pouze jako „Alex“ napsal, že společnost prostě „není pozoruhodná“ – což je absurdní tvrzení připomínající nedávné tvrzení autorky časopisu Atlantic Anne Applebaumové, že se skandálem nezabývala, protože prostě „nebyl zajímavý“.

Alex napsal: „Tato organizace je zmiňována pouze v souvislosti se svými slavnými zakladateli Hunterem Bidenem a Christopherem Heinzem.“ To je samo o sobě podivné tvrzení. Je zmiňována jako jeden z klíčových kanálů údajného obchodu s penězi za účelem ovlivňování. Alex dodal, že „ponechání si ji“ hrozí tím, že se stránka stane „magnetem pro konspirační teorie o Hunteru Bidenovi“.

Magnetem pro konspirační teorie se může stát jakákoli stránka na Wikipedii, včetně stránky o Hunteru Bidenovi samotném. Faktem je, že se jedná o skutečnou společnost se skutečnými obchody, které jsou předmětem skutečného trestního vyšetřování. Různí republikánští členové již skutečně přislíbili, že pokud po střednědobých volbách získají některou ze sněmoven Kongresu, provedou vyšetřování této i dalších společností.

Wikipedia ji tedy zabila právě v době, kdy státní zástupce Spojených států amerických prověřuje finanční transakce Huntera Bidena, včetně peněz získaných ze zahraničních zdrojů prostřednictvím společnosti Rosemont Seneca.

Předpojatost v odkazu na „konspirační teorie“ je do očí bijící. I když některé z nich zjevně zkreslují fakta o obchodech Hunter Biden (na obou stranách sporu), ústřední role společnosti v těchto obchodech není žádnou konspirační teorií. Dlouhodobě kritizuji Huntera Bidena a jeho strýce za to, že se zapojili do neotesaného obchodování s vlivem – což je praxe, která je s rodinou Bidenů dlouhodobě spojována.

Byl jsem také velmi kritický k tomu, jak média a společnosti působící v oblasti sociálních médií zabily příběh Huntera Bidena. Stejně jako vysvětlení Wikipedie z tohoto týdne tvrdily, že příběh o notebooku Huntera Bidena je pouhou konspirační teorií a ruskou dezinformací před volbami. Nyní se blížíme k volbám v polovině volebního období a najednou Wikipedie zabíjí stránku této klíčové společnosti.

Republikánští senátoři tvrdí, že Hunter Biden byl společníkem ve firmě Rosemont Seneca s Chrisem Heinzem, nevlastním synem budoucího ministra zahraničí Johna Kerryho, a jejich přítelem Devonem Archerem. Archer byl nedávno poslán do vězení za podvod v záležitosti, která se netýkala Huntera Bidena.

V roce 2013 společnost Rosemont Seneca uzavřela obchodní partnerství s čínským investičním fondem Bohai Capital. V těchto transakcích se objevují odkazy na společnost Bohai Harvest RST. „RST“ znamenalo „Rosemont Seneca Thornton“, konsorcium společnosti Rosemont Seneca a Thornton Group, firmy se sídlem v Massachusetts.

Právní zástupce Huntera Bidena trvá na tom, že v RST neměl majetkový podíl. Společnosti Rosemont Seneca a RST však v kontroverzních transakcích se zahraničními osobnostmi figurují ve velké míře. Deník Wall Street Journal navíc uvádí, že

„Prokurátoři se podle těchto lidí zaměřili zejména na platby z Barismy, které nejprve plynuly do společnosti Rosemont Seneca Bohai LLC, a teprve poté putovaly k panu Bidenovi. V letech 2014 až 2019 zastával Hunter Biden místo v představenstvu společnosti Burisma, za což dostával měsíčně kolem 50 000 dolarů.“

Tato společnost je spojena s řadou plateb Hunteru Bidenovi od nákupu automobilů až po převody hotovosti, které jsou předmětem vyšetřování. Wikipedie se k takovým obviněním nestaví (a neměla by se stavět) na žádnou stranu. Spíše může sloužit jako prostředník pro ty, kteří po společnosti pátrají v rámci velkého a pokračujícího sporu.

„Alex“ však nic z toho nepovažuje za „pozoruhodné“ a zmínky o společnosti ve federálním vyšetřování odmítá jako pouhé „konspirační teorie“.

Wikipedie byla založena na základě vznešených a dokonce revolučních cílů, kterými bylo umožnit světu volný přístup ke zdrojům znalostí. Klíčové mozky stojící za Wikipedií viděly nebezpečí, že se do tohoto díla může vplížit zaujatost, a zdůrazňovaly potřebu přísné neutrality.

Larry Sanger prohlásil: „Wikipedie má důležitou zásadu: zhruba řečeno, měli byste psát články bez předsudků a spravedlivě reprezentovat všechny názory.“

Podobně Jimmy Wales trval na tom, že „encyklopedie pro všeobecné účely je sbírkou syntetizovaných znalostí prezentovaných z neutrálního hlediska. Encyklopedické psaní by se mělo v co největší míře vyhýbat zaujímání jakéhokoli konkrétního postoje kromě postoje neutrálního hlediska.“

Již dlouho fandím Wikipedii a jejímu ušlechtilému účelu. Z tohoto důvodu jsem zarmoucen tímto krokem, který jako by odmítal její základní závazek. Redaktoři Wikipedie jsou stále častěji obviňováni ze zaujatosti při takových rozhodnutích. Tento krok je však obzvláště drsný a nevysvětlitelný. Wikipedie ztratí důvěru mnoha lidí, pokud se vydá cestou společností, jako je Twitter, a umožní svým zaměstnancům využívat její platformu pro vlastní politické cíle.

Wikipedie by měla okamžitě zvrátit rozhodnutí „Alexe“ na stránce Rosemont Seneca a distancovat se od něj.

Zdroj: jonathanturley.org