Inflace nepostihuje jen Spojené státy. Její tíhu pociťují i Kanaďané; litr mléka stojí 7 dolarů. A přesto kanadská vláda právě donutila mléčnou farmu vyhodit 30 000 litrů mléka, protože překročila měsíční kvótu. (Foto: Twitter)

Náklady na základní potraviny ve Spojených státech prudce vzrostly na úroveň, kterou někteří lidé nikdy předtím neviděli. Například cena vajec se za poslední rok téměř zdvojnásobila, údajně kvůli epidemii ptačí chřipky, která negativně ovlivnila mnoho slepičích chovů po celé zemi.

S mnoha podobnými nárůsty cen se potýká i Kanada. V loňském roce se objevily zprávy, že Kanada zaznamenala rekordně vysokou cenu mléka, a jeden mlékař na sociálních sítích uvedl, že litr mléka nyní stojí 7 dolarů. Sdílel také záběry, jak jeho farma vyhazuje desítky tisíc litrů mléka, protože jim to nařídila vláda.

Kanadská vláda donutila mléčnou farmu vyhodit 30 000 litrů mléka, protože překročila kvótu.
Vládní regulace se v minulosti již mnohokrát ukázala jako neefektivní, ale kanadská vláda ji vynesla do nových výšin. Šéfkuchař Andrew Gruel sdílel tweet od @BushelsPerAcre, který obsahoval klip s mléčným farmářem z Ontaria, který trval na tom, aby světu ukázal, jak je kanadská vláda zodpovědná za obrovské plýtvání dokonale kvalitním mlékem. Mlékař vysvětluje, že krávy v zimních měsících produkují více mléka než obvykle, protože krmivo je velmi konzistentní. To má za následek, že farma „překračuje naši kvótu“, která je přísně regulována vládou a DFO (Dairy Farmers of Ontario).

Veškeré mléko v Ontariu se prodává DFO a odtud se organizace stará o zpracování, přepravu a distribuci. Pokud mléčná farma překročí měsíční kvótu mléka, nesmí mléko distribuovat, prodávat nebo dokonce rozdávat do útulků. Tito chovatelé mléka jsou nuceni všechno toto mléko navíc vyhodit.

„Vyhazuji 30 000 litrů mléka a láme mi to srdce,“ říká mlékař ve videu. „Kanadské mléko stojí 7 dolarů za litr.“

Říká, že chodí k holiči, aby ho ostříhal, a oni se ho jako mléčného farmáře občas ptají, proč je proboha mléko tak drahé. Vysvětluje, že to jde zcela mimo zemědělce. Kanadská vláda má přísná pravidla, kolik mléka mohou vyrobit a kolik ho mohou prodat. Pravděpodobně budou tito mlékaři pokutováni (nebo hůře), pokud pravidla poruší a půjdou proti přání vlády.

„To je taková parodie. Za žádných okolností by to nemělo být přijatelné,“ napsal Andrew v popisku k přetáčce, kterou sdílel. „Už léta říkám, že vládní nepohodlnost v potravinovém systému vytvoří strašlivou neefektivitu. Toto je jedna z nich. Lidé hladoví a my vyhazujeme dobré produkty. Zastavte masivní dotace, nechte trh fungovat bez manipulace. Podělte se o to.“

Mnoho lidí v sekci komentářů vyjádřilo svůj hněv nad takovým nesmyslným plýtváním potravinami, zejména v době, kdy tolik rodin bojuje o jídlo na stole.

„Je legrační, jak tvrdí, že chtějí skoncovat s hladem ve světě, a pak jdou a udělají tohle,“ komentoval jeden člověk.

„Panebože, kolik hladových krků by si rádo dalo galon mléka z té farmy. Naprostá parodie,“ napsal někdo jiný.

V loňském roce byli ontarijští chovatelé mléka nuceni odčerpat tisíce litrů mléka po zimní bouři, která narušila chod dodavatelského řetězce. Chladírenské vozy obvykle přijíždějí na mléčné farmy pro mléko každých 48 hodin, ale kvůli nebezpečným podmínkám na silnicích nebyl DFO schopen vyslat řidiče, aby vyzvedli velké množství mléka od nespočtu mlékařů.

Farmáři byli nuceni vylévat tisíce litrů mléka, aby uvolnili místo pro další mléko, které krávy stále produkovaly, protože ze zákona nejsou schopni mléko sami distribuovat. Jedna farma v Seaforthu v Ontariu byla nucena vyhodit 3 400 litrů mléka, což vyšlo na 3 000 dolarů, nemluvě o obrovské ztrátě dokonale použitelných potravin, které mohly být rozdány lidem v nouzi. Jiná farma v severním Ontariu přišla o 24 000 litrů mléka v hodnotě téměř 20 000 dolarů.

Zdroj: eviemagazine.com