Ruská invaze vstoupila do svého 100. dne, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ruské síly nyní kontrolují 20 % území Ukrajiny. (Foto: Shutterstock)

„K dnešnímu dni je pod kontrolou okupantů asi 20 % našeho území, téměř 125 tisíc kilometrů čtverečních. To je mnohem více než rozloha všech zemí Beneluxu dohromady,“ řekl ve virtuálním projevu před lucemburskými zákonodárci.

„Do této agrese jsou zapojeny všechny bojeschopné ruské vojenské formace,“ řekl poslancům a popsal, že frontová linie se táhne v délce přes 1 000 km (neboli 621 mil).

To když se nyní zdá, že Rusko je připraveno zmocnit se také klíčového města Severodoněck v Donbasu uprostřed pokračujících prudkých bojů ulice proti ulici. V případě jeho dobytí by tak ruská armáda získala kontrolu nad celou Luhanskou provincií.

BBC mezitím citovala představitele britské obrany, podle nichž je v současné době většina města pod ruskou kontrolou a kremelské síly dosahují „stálých místních zisků, což jim umožňuje silná koncentrace dělostřelectva“.

Navzdory tomu, že Zelenskyj a jeho západní stoupenci v poslední době připouštějí soustavný ruský postup, ukrajinský vůdce v projevu k lucemburským poslancům vydal vysoký počet ruských obětí, když tvrdil, že padlo více než 30 000 ruských vojáků.

„To je více než počet obětí Sovětského svazu za 10 let války v Afghánistánu, více než počet obětí Ruska ve dvou čečenských válkách,“ uvedl Zelenskyj, který ukrajinské ztráty neprozradil. Mezinárodní zpravodajové nebyli schopni ověřit tato ukrajinská tvrzení, která rovněž uvádějí někteří západní odborníci.

Zajímavé je, že Zelenskyj dále označil Ukrajinu za „faktickou součást Evropské unie“ – a zároveň požádal o urychlené navýšení dalších zbraní a vojenské pomoci.

Pokud jde o Severodoněck, nejvýchodnější město, které je v tuto chvíli stále sotva pod ukrajinskou kontrolou, Zelenskij uvedl, že ukrajinské síly budou pokračovat v protiútocích, „zatlačujíce nepřítele v některých ulicích a berouce několik zajatců“. Popsal také, že pokusy o evakuaci asi 15 000 civilistů, kteří stále zůstávají, jsou „extrémně nebezpečné“. Uvedl, že ukrajinské síly zaznamenaly „určité úspěchy“ v bojích v Severodoněcku, ale celkově vykreslil neradostný obrázek.

Zdroj: cnn.com