Justin Trudeau a Chrystia Freelandová osobně apelovali na ukrajinskou vládu, aby nezatýkala a neuvězňovala bývalého prezidenta Petra Porošenka, když se v polovině ledna vrátil domů, tvrdí dva zdroje v Ottawě a jeden v Kyjevě. (Foto: Youtube)

Po kanadské intervenci se ukrajinské vedení rozhodlo deeskalovat narůstající vnitřní krizi v době zvýšeného napětí s Ruskem, řekl ukrajinský zdroj listu The Globe and Mail.

The Globe rovněž zjistil, že v liberálním vládním kabinetu panuje rozkol ohledně možnosti dodávek ručních zbraní ukrajinské armádě, přičemž někteří členové vyjadřují obavy z vyostření napětí s Moskvou.

Spor kabinetu ohledně ručních zbraní se soustřeďuje na skutečnost, že Německo a další evropské země smrtící zbraně nedodaly, ačkoli jeden vysoce postavený kanadský zdroj uvedl, že tato záležitost se nadále aktivně zvažuje.

Před plánovaným návratem Porošenka do Kyjeva 17. ledna se kanadské zdroje podle svých slov dozvěděly, že prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá nařídit zatčení bývalého vůdce kvůli obvinění z vlastizrady a financování terorismu. Porošenko se vrátil, aby čelil obviněním, a dostavil se k soudu, ale soudce rozhodl, že bývalý prezident nebude zadržen, protože čeká na soud.

Bývalý ukrajinský prezident Porošenko se vrátil, aby čelil obvinění z velezrady, zatímco se stupňují obavy z ruské války

Ukrajinský zdroj tvrdí, že pan Zelenskyj, který jmenuje generálního prokurátora, změnil názor po přímé výzvě premiéra a po tom, co se ukázalo jako mnohem důležitější telefonát paní Freelandové, vicepremiérky, prezidentově hlavnímu poradci.

Deník Globe and Mail neuvádí totožnost zdrojů, protože nebyly oprávněny veřejně hovořit o jednáních kanadského kabinetu ani o soukromých rozhovorech s ukrajinskou vládou.

Paní Freelandová, která hovoří plynně ukrajinsky a navenek se silně zasazuje o nezávislost Ukrajiny na Moskvě, hovořila s vedoucím Zelenského štábu Andrijem Jermakem ve dnech před tím, než měl Porošenko odletět do Kyjeva. Podle zdrojů z Ottawy a Kyjeva varovala, že zatčení bývalého prezidenta by vyslalo světu protidemokratický signál a podkopalo snahy o posílení země tváří v tvář hrozící ruské invazi.

Jeden z kanadských zdrojů uvedl, že paní Freelandová hovořila o tom, že je důležité nepodkopat ukrajinskou národní jednotu, protože země čelí hrozbě ruské agrese.

Zdroj v Kyjevě připisuje paní Freelandové klíčovou intervenci, která změnila plán ukrajinské vlády na zatčení bývalého prezidenta.

Jiný kanadský zdroj uvedl, že premiérka podobně apelovala na pana Zelenského a vysvětlila, že není vhodná doba na to, aby se šlo po politických oponentech. Pan Trudeau mu řekl, že Ukrajina potřebuje všechny přátele, které může získat, a zatčení politického oponenta je špatným signálem pro západní spojence.

Paní Freelandová, jejíž matka se podílela na přípravě ukrajinské ústavy, je v Kyjevě velmi respektovaným hlasem. Prezident Vladimir Putin jí zakázal cestovat do Ruska poté, co se stala jedním z předních kanadských hlasů volajících po ekonomických sankcích po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Zdroj: globeandmail.com