Americké plavání čelí další kritice poté, co se Lia Thomasová, nejvýznamnější transgender sportovkyně v tomto sportu, zapsala do historie, když ve čtvrtek večer v Atlantě získala prestižní titul NCAA – porazila olympijskou medailistku z Tokia, která skončila třetí. (Foto: Twitter)

Thomasová, která do roku 2019 závodila v mužském týmu Pensylvánské univerzity, než se změnila, se vítězstvím na 500 metrů volný způsob v Atlantě stala první transgender šampionkou v historii první divize.

Na mítinku, který je nejprestižnější soutěží v americkém vysokoškolském plavání, čelila protestům a její vítězství se setkalo s tlumeným potleskem před druhou Emmou Weyantovou. Třetí skončila Erica Sullivanová, stříbrná medailistka z loňských olympijských her v Tokiu na 1500 metrů.

Sharron Daviesová, bývalá britská stříbrná olympijská medailistka a otevřená kritička transsexuálních sportovců, později označila výsledek za „nespravedlivý“.

Příběh Thomasové rozdělil Ameriku, a zatímco rozhodnutí umožnit mu soutěžit se obecně setkalo s podporou jeho soupeřů a spoluhráčů, první veřejnou hlasatelkou nesouhlasu se ve čtvrtek stala studentka soutěžící na šampionátu, když prohlásila, že je nespravedlivé, že jí bylo umožněno „vyhodit soutěž do povětří“.

„Mám spoluhráčku, která se dnes nedostala do finále, protože ji právě vyřadili z finále,“ řekla studentka, která mluvila na kameru v podcastu Rapid Fire, ale nebyla. jmenována. „Je srdcervoucí sledovat, jak někdo, kdo prošel pubertou jako muž a má mužské tělo, dokáže vyfouknout konkurenci.“

Zdroj: telegraph.co.uk