Izraelská média okomentovala havárii ruského letadla Il-20 v syrské provincii Lakátii, k němuž došlo následkem činnosti letectva Izraelských obranných sil (IOS, angl. IDF), a přiznala, že částečně je skutečně vinen Jeruzalém.

Podle názoru autora článku v novinách Haaretz tato událost „mohla být částečně vyprovokována (úmyslně) opožděnou informací ze strany Izraele" a také celým souborem faktorů, k nimž patří podle novináře i možná nekoordinace činnosti mezi Ruskem a Sýrií.

Noviny na závěr uvádějí, že Izrael bude v každém případě nucen v nejbližší době omezit svou vojenskou aktivitu v Sýrii a „ospravedlnit se kvůli tomu, co se stalo".

Noviny Jerusalem Post uvádějí, že dříve rétorika Moskvy na adresu Jeruzaléma po případech s účastí izraelského letectva nebyla tak tvrdá.

Jerusalem Post na závěr uvádí, že tragédie vytváří problémy pro Izrael, protože vzniklo nebezpečí, že „křehká rovnováha se může změnit". Rusko podle názoru novin dá na vědomí, že k události nedošlo omylem, ale je to přímý důsledek izraelských náletů na Sýrii.

Noviny Jedi'ot achronot na rozdíl od výše uvedených médií uvádějí, že verze o úmyslné izraelské provokaci je neopodstatněná, a obviňují z této události syrská vládní vojska.