Fanoušci seriálu The Walking Dead by měli zpozornět: Je možné, že se vyvíjí nový „sliz“, který u zemřelých lidí vytvoří stav, který mnozí budou považovat za zombie. (Foto: Shutterstock)

Podle deníku The New York Times vědci z Yaleovy univerzity vpravili do těl mrtvých prasat nové sérum typu kalu, které skutečně přivedlo orgány těchto mrtvých zvířat zpět k určitému zdání života.

„Prasata ležela hodinu mrtvá v laboratoři – v jejich tělech necirkulovala žádná krev, jejich srdce byla nehybná, mozkové vlny ploché. Pak skupina vědců z Yale vpravila do těl mrtvých prasat na míru vyrobený roztok pomocí zařízení podobného přístroji na srdce a plíce,“ začíná článek v Timesech.

„To, co se stalo poté, přidává otázky k tomu, co věda považuje za zeď mezi životem a smrtí. Ačkoli prasata nebyla považována za jakkoli vědomá, jejich zdánlivě mrtvé buňky ožily. Jejich srdce začala bít, když roztok, který vědci nazvali OrganEx, koloval v žilách a tepnách,“ pokračuje zpráva.

„Buňky v jejich orgánech, včetně srdce, jater, ledvin a mozku, opět fungovaly a zvířata nikdy neztuhla jako typická mrtvá prasata.“

Mezitím vědci jiným prasatům, která byla hodinu mrtvá, napumpovali ECMO, přístroj, který do jejich těla vháněl skutečnou krev. Tato prasata však ztuhla, protože jejich orgány otekly a poškodily se, zatímco cévy se zhroutily a na hřbetě se jim vytvořily fialové skvrny od nahromaděné krve, uvedly Timesy.

Výzkumný tým uvedl, že hlavním cílem jejich práce je jednou výrazně zvýšit nabídku lidských orgánů, které lze transplantovat, a to vyvinutím procesu, který umožní chirurgům získat orgány dlouho po smrti člověka. Tým také uvedl, že by rád, aby jeho technologie byla využita způsobem, který zabrání vážnému a trvalému poškození srdce po infarktu nebo mozku po závažné mozkové mrtvici, poznamenaly dále Times.

Stephen Lathan, bioetik z Yaleovy univerzity, který byl s výzkumem úzce spojen, uvedl, že tato zjištění jsou pouze prvním krokem. Nezapomněl zdůraznit, že tato technologie je „velmi vzdálená použití u lidí“.

Dr. David Andrijevic, rovněž neurovědec z Yaleovy univerzity a spoluautor článku, poznamenal: „Nevěděli jsme, co můžeme očekávat. Vše, co jsme obnovili, pro nás bylo neuvěřitelné.“

Také další vědci, kteří se na práci nepodíleli, vyjádřili překvapení a údiv nad výsledky.

„Je to neuvěřitelné, ohromující,“ řekla podle deníku Times Nita Farahanyová, profesorka práva na Dukeově univerzitě, která se zabývá etickými, právními a sociálními důsledky nových technologií.

Farahanyová přitom poznamenala, že výsledky také vyvolávají nové etické otázky ohledně toho, kdy vlastně nastává smrt.

„Předpokládáme, že smrt je věc, je to stav bytí,“ řekla. „Existují formy smrti, které jsou zvratné? Nebo ne?“

Deník The Times k tomu poznamenává:

Tato práce začala před několika lety, kdy skupina provedla podobný experiment s mozky mrtvých prasat z jatek. Čtyři hodiny poté, co prasata zemřela, jim skupina aplikovala roztok podobný Organ Exu, který nazvala BrainEx, a zjistila, že mozkové buňky, které měly být mrtvé, lze oživit.

To je vedlo k otázce, zda by mohli oživit celé tělo, řekl Dr. Zvonimir Vrselja, další člen týmu z Yale.

Univerzita podala žádost o patent na tuto technologii, přičemž Sestan poznamenal, že dále se výzkumníci pokusí zjistit, zda by orgány mohly správně fungovat a poté být úspěšně transplantovány. Poté chtějí zjistit, zda je metoda účinná při opravě poškozených mozků a srdcí.

Zdroj: nytimes.com, wsc.com