Letadlo s polským prezidentem Lechem Kaczynským na palubě, které se v roce 2010 zřítilo v Rusku, bylo ve vzduchu zničeno nejméně dvěma výbuchy. (Foto: Youtube)

Jak uvádí publikace Onet.Wiadomosci, tento závěr vyplývá z technické zprávy o vyšetřování smolenské katastrofy, která byla zveřejněna v Polsku.

Tento dokument byl výsledkem práce zvláštního podvýboru ministerstva obrany v čele s Anthony Macerevichem.

„Máme důkazy, které dosud nebyly použity,“ uvedl při prezentaci zprávy. Podle něj podvýbor našel asi 150 přímých svědků a „tisíce fotografií a videí“ umožnily rekonstruovat trosky letadla.

Zpráva zejména uvádí, že letadlo bylo ve vzduchu zničeno dvěma výbuchy. Podle zprávy k poškození letadla mohlo dojít pouze v důsledku výbuchu.

Podvýbor rozhodl, že poloha těl na zemi jasně naznačuje, že začaly vypadávat z letadla ještě před dopadem letadla na zem. Podle Macerevicha byly stopy výbušnin nalezeny na částech TU-154, které padly ve Smolensku.

Jak víte, ruští experti opakovaně popírali přítomnost výbušnin na vraku TU-154. Poláci s nimi rovněž souhlasili, o čemž svědčí zpráva o vyšetřování katastrofy z roku 2011, kterou vypracoval podvýbor vedený Jerzy Millerem.

Poté polská strana dospěla k závěru, že letadlo havarovalo, protože nekontrolovaně klesalo ze země.

Nyní byly závěry podvýboru Miller zrušeny. Macerevich uvedl, že jsou založeny „na falešných materiálech a politickém tlaku“.

10. dubna 2010 letělo na trase Varšava – Smolensk polské letadlo Tu-154M. Během přistávacího manévru na letiště Smolensk-Severny v podmínkách husté mlhy se dopravní letadlo srazilo se stromy, převrhlo se, narazilo na zem a úplně se zhroutilo.

Všech 96 lidí na palubě bylo zabito – 88 cestujících a 8 členů posádky. Mezi nimi byl polský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka Maria Kaczynska, stejně jako slavní polští politici, téměř všichni vysokí vojenští velitelé a veřejné a náboženské osobnosti, kteří letěli do Ruska na soukromé návštěvě pohřebních akcí v Katyni.

Rusko již dříve za účelem zjištění pravdy požadovalo od Polska přepis telefonního rozhovoru, který zesnulý Lech Kaczynski vedl se svým bratrem těsně před leteckou katastrofou ve Smolensku 10. dubna 2010.

Zdroj: eadaily.com, pz.cz