Íránem podporovaná jemenská skupina Hútíů uvedla, že v úterý vypálila „velké množství“ bezpilotních letounů a balistických raket směrem na Izrael, poté co izraelská armáda oznámila, že sestřelila blížící se „vzdušný cíl“ u města Ejlat v Rudém moři. (Foto: X)

Jednalo se o třetí operaci namířenou proti Izraeli a bude jich více, uvedl v televizním prohlášení vojenský mluvčí Hútíů Yahya Saree.

Saree uvedl, že útoky budou pokračovat, dokud nebude zastavena „izraelská agrese“, čímž měl na mysli válku proti Hamásu v pásmu Gazy.

Po počátečním varování před možným „vniknutím nepřátelského letadla“, kvůli kterému se obyvatelé turistického letoviska Ejlat v úterý uchýlili do úkrytu, izraelská armáda uvedla, že její „systémy identifikovaly vzdušný cíl blížící se k izraelskému území“.

Dodala, že „nedošlo k žádnému ohrožení ani riziku pro civilisty“ a že obranná akce byla úspěšná. Z Rudého moře nebyly v úterý hlášeny žádné rakety ani drony, které by zasáhly izraelské území.

Vůdce jemenských Hútíů Abdel-Málek al-Hútí 10. října prohlásil, že pokud USA zasáhnou do konfliktu v Gaze přímo, skupina odpoví ostřelováním bezpilotními letouny a raketami a využije i další vojenské možnosti.

Hútíové se považují za součást takzvané „osy odporu“, která zahrnuje Íránem podporované šíitské muslimské frakce v Iráku a libanonskou skupinu Hizballáh.

Hnutí bojuje od roku 2015 proti koalici vedené Saúdskou Arábií v konfliktu, který si vyžádal statisíce mrtvých. Během bojů se Hútíové zaměřili na strategické objekty v Perském zálivu, především na energetická zařízení v Saúdské Arábii.

Samostatně izraelská armáda uvedla, že poprvé od 7. října, kdy vypukla válka s Hamásem, použila systém protivzdušné obrany „Arrow“ k zachycení rakety země-země v Rudém moři, která byla vypálena na její území.

Mluvčí sdělil agentuře Reuters, že oba vzdušné incidenty byly oddělené. Dodal, že při druhém incidentu izraelské stíhačky zachytily jiné vzdušné cíle.

Minulý týden Izrael obvinil hnutí Hútíů z vyslání bezpilotních letounů, které způsobily výbuchy ve dvou egyptských městech u Rudého moře, s tím, že byly určeny k útoku na Izrael.

Pentagon uvedl, že válečná loď amerického námořnictva 19. října zachytila tři střely s plochou dráhou letu a několik bezpilotních letounů, které hnutí Hútíů vypustilo z Jemenu potenciálně směrem na Izrael.

Zdroj: reuters.com