Přední čínské technologické společnosti Alibaba a Baidu odstranily oficiální název Izraele ze svých digitálních map dostupných online. (Foto: X)

Tento krok přichází v době, kdy čínský internet zaplavuje antisemitismus v důsledku války mezi židovskou zemí a islamistickou teroristickou organizací Hamás.

Deník Wall Street Journal v pondělí jako první informoval o tom, že společnosti Baidu a Alibaba již neuvádějí název Izraele.

Online mapy Baidu v čínštině vymezují mezinárodně uznávané hranice Izraele, stejně jako palestinská území, plus klíčová města, ale neoznačují jasně zemi jménem,“ uvedla zpráva.

Pozoruhodné je, že názvy států tak malých, jako je Lucembursko, bylo možné vidět celé, ale ne Izraele. Čínské společnosti zatím neposkytly žádné vysvětlení tohoto kroku.

Antisemitismus v čínských médiích

Během posledního měsíce zaplavil antisemitismus čínský internet, území přísně sledované Komunistickou stranou Číny.

Jeden z komentářů předního čínského nacionalistického komentátora vyvolal na čínské platformě „Weibo“ podobné X masivní zapojení, které varovalo Západ před tím, aby netlačil „ostatní do kouta“.

Podívejte se: Válka mezi Izraelem a Palestinou: Spojené arabské emiráty svolaly mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN o válce.

„V minulosti vás Německo pronásledovalo. Nyní vy pronásledujete Palestince. V tomto světě netlačte ostatní do kouta, protože byste si tím jen vykopali vlastní hrob,“ napsal komentátor.

„Židé vždy mluví o tom, jak špatně s nimi bylo zacházeno během druhé světové války a v průběhu dějin. Ale nemůžete se ptát proč. Jinak vás nazvou rasistou nebo že jim závidíte peníze,“ uvedl další komentátor v příspěvku na Weibo s více než dvěma tisíci lajky.

Čínská média také vytýkají USA, že v otázce Gazy stojí „na špatné straně dějin“. Za Palestinu se postavil i sám čínský prezident Si Ťin-pching.

Není možné pokračovat v historické nespravedlnosti, kterou Palestinci trpí,“ prohlásil čínský prezident při zahájení summitu Rijád-Záliv-Čína o spolupráci a rozvoji v Saúdské Arábii.

Zdroj: wionews.com