Útoky na americké základny v Sýrii byly již druhým útokem během jednoho týdne, kdy Osa odporu projevuje solidaritu s palestinským odporem v Gaze. (Foto: Flickr)

Islámský odpor v Iráku se 23. října přihlásil k odpovědnosti za útoky na několik amerických vojenských základen v Sýrii, což je druhá série útoků na americké vojenské základny během jednoho týdne, informovala agentura Al-Mayadeen.

Islámský odpor uvedl, že útoky byly provedeny pomocí bezpilotních letounů, které způsobily vážné škody poté, co přímo zasáhly své cíle na základnách v Al-Tanfu a Al-Rukbánu poblíž syrsko-irácko-jordánské hranice.

Zdroje uvedly, že v Al-Tanfu se bezpilotním letounům „podařilo zaměřit základnu bez informací o rozsahu ztrát“, a dodaly, že následně došlo k mobilizaci ze strany amerických vojenských sil uvnitř základny.

Americká armáda zřídila základnu Al-Tanf v roce 2016 pod záminkou boje proti ISIS.

Ruští a syrští představitelé však tvrdí, že USA podporovaly ISIS ze základny, která se nachází na strategické dálnici M2 Bagdád-Damašek. USA se snaží využít své síly umístěné na základně Al-Tanf k tomu, aby Íránu zabránily v přesunu zbraní a bojovníků po souši mezi Sýrií a Irákem. USA v Al-Tanfu rovněž cvičí separatistické drúzské síly.

Hnutí odporu rovněž oznámilo, že jeho bojovníci provedli útok bezpilotním letounem na americkou vojenskou základnu Al-Malikiyah v severovýchodním syrském guvernorátu Hasakah.

Základnu Al-Malikiyah zřídily USA v roce 2021 poblíž turecko-syrsko-irácké hranice, aby usnadnily krádeže syrské ropy, uvedla syrská státní média SANA.

Mezitím byla americká základna na ropných polích Conoco na venkově Deir Ezzor zasažena dvěma raketami, uvedly zdroje hovořící s Al-Mayadeen a rovněž poznamenaly, že zatím nebyly zjištěny žádné informace ohledně škod.

Dne 19. října se třem bezpilotním letounům podařilo proletět nad základnou Al-Tanf a provést několik úspěšných náletů.

Zdroje z koalice vedené USA, které ve středu hovořily s iráckým zpravodajským portálem Shafaq News, tvrdily, že okupační síly „úspěšně zachytily a sestřelily dva z dronů, ale třetímu se podařilo zaměřit základnu“.

Americká základna u ropného pole Conoco byla rovněž zasažena několika raketami.

Několik hodin před nálety na americké jednotky 19. října zaútočilo izraelské letectvo na syrskou armádu v jihozápadní provincii Quneitra a způsobilo materiální škody. Výbuchy byly hlášeny také na Izraelem okupovaných syrských Golanských výšinách.

Americké jednotky umístěné na irácké letecké základně Ajn al-Asad se ve středu rovněž staly terčem náletů, k nimž se přihlásila odbojová frakce Kataib Hizballáh. Ačkoli Pentagon zpočátku tvrdil, že jeho síly útok odrazily, oficiální verze se s přibývajícími hodinami měnila a obsahovala zprávy o zraněných vojácích.

„Odboj v Iráku vstoupil do bitvy o ‚potopu Al-Aksá‘ a zaměřil své údery na americké základny,“ prohlásil ve čtvrtek vojenský mluvčí Kataib Hizballáh.

Od začátku historické operace „Potopa Al-Aksá“ v obálce Gazy frakce v rámci Osy odporu v západní Asii varovaly, že jsou připraveny zapojit se do boje proti Izraeli na podporu palestinské věci a že americké okupační jednotky a základny se stanou „legitimními vojenskými cíli“, pokud se Washington také rozhodne vstoupit do boje.

V souvislosti s eskalací napětí vyslal Pentagon k izraelskému pobřeží několik válečných lodí a tisíce vojáků. Velká Británie, Německo a Nizozemsko zmobilizovaly vojáky na podporu izraelské kampaně etnických čistek proti Palestincům.

Zdroj: thecradle.co