Greta Thunbergová smazala tweet z roku 2018, ve kterém uvedla, že lidstvo do roku 2023 vymře kvůli změně klimatu. (Foto: Flickr)

Nedávno nechvalně známá ekologická aktivistka Greta Thunbergová smazala starý tweet z roku 2018, v němž tvrdila, že lidstvo do roku 2023 vymře kvůli změně klimatu. Pro smazání tweetu neposkytla žádné vysvětlení. Jak zachytil server Archive.org, byl k dispozici minimálně do 7. března 2023. Poslední zachycení tweetu proběhlo ve 21:52 SEČ.

Zachycení nyní smazaného tweetu Grety Thunbergové ze 7. března. Zdroj: Archive.org.
V nyní smazaném tweetu Greta Thunbergová napsala: „Špičkový klimatolog varuje, že změna klimatu vyhladí celé lidstvo, pokud během příštích pěti let nepřestaneme používat fosilní paliva,“ a zároveň citovala nyní smazaný článek serveru Gritpost.com. Tato webová stránka již neexistuje.

Článek na Gritpostu nesl název „Top Climate Scientist: Lidé vyhynou, pokud do roku 2023 nenapravíme klimatické změny.“ Článek citoval profesora Jamese Andersona, profesora atmosférické chemie na Harvardově univerzitě, který varoval, že změna klimatu posouvá Zemi zpět do epochy eocénu z doby 33 milionů let před naším letopočtem, kdy na obou pólech nebyl žádný led. Článek vycházel ze zprávy časopisu Forbes s názvem „Máme pět let na to, abychom se zachránili před změnou klimatu, tvrdí vědec z Harvardu“. Pozoruhodné je, že Anderson je známý především tím, že zjistil, že chlorofluorouhlovodíky poškozují ozonovou vrstvu.

Podle časopisu Forbes tehdy Anderson řekl: „Máme vynikající informace o tom, jaký je tento stav, protože máme paleozáznamy staré miliony let, kdy Země neměla na obou pólech led. Mezi rovníkem a pólem nebyl téměř žádný teplotní rozdíl.“

Dodal: „Oceán byl až ke dnu téměř o 10 stupňů Celsia teplejší než dnes a množství vodní páry v atmosféře by znamenalo, že bouřkové systémy by byly extrémně silné, protože vodní pára, která je exponenciální funkcí teploty vody, je benzinem, který pohání četnost a intenzitu bouřkových systémů.“

„Šance, že po roce 2022 zůstane v Arktidě nějaký trvalý led, je v podstatě nulová. Můžeme přijít o 75-80 % trvalého ledu a vzpamatovat se? Odpověď zní ne,“ řekl.

Zajímavé je, že Anderson nikdy nenaznačil, že by lidstvo vymřelo, jak naznačují Greta a Gritpost. Anderson zdůraznil, že po dobu pěti let intenzivně pracoval na snížení využívání fosilních paliv.

Nedávno byla Greta přistižena při natáčení zinscenovaného zatčení během protestu. Další podrobnosti o incidentu si můžete přečíst zde. Zprávy OpIndia o Gretě Thunbergové si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: opindia.com