Ve středu večer provedl Izrael bezprecedentní útok na obě syrská mezinárodní letiště téměř současně. (Foto: Twitter / Iran Interantional News)

Letecké údery na mezinárodní letiště v Aleppu na severozápadě Sýrie i na mezinárodní letiště v Damašku nedaleko hlavního města se uskutečnily v rozmezí pouhých několika hodin.

Zatímco v uplynulých letech války v Sýrii bylo damašské letiště zasaženo již několikrát a občas se na něm zastavila komerční letecká doprava, toto je první známý případ, kdy byly oba civilní uzly zasaženy ve stejný den.

Times of Israel: Požár na mezinárodním letišti v Aleppu na severu Sýrie po leteckém útoku připisovaném Izraeli, 31. srpna 2022.

„Kolem 20:00 hodin (17:00 SEČ) izraelský nepřítel zaútočil raketovou palbou na mezinárodní letiště v Aleppu, čímž způsobil materiální škody v centru objektu,“ uvedla syrská státní tisková agentura SANA.

Mezinárodní zprávy dále citovaly opoziční válečný monitor SOHR, který uvedl, že čtyři izraelské rakety zasáhly přistávací dráhu a sklady na letišti v Aleppu. Syrská protivzdušná obrana u Latákíje byla údajně aktivována, ale není známo, zda zachytila další přilétající rakety.

Regionální anglicky psané médium Iran International uvedlo, že Izraelci se snažili zmařit přílet íránského letadla, na které USA uvalily sankce. Letadlo bylo nejprve spatřeno, jak klesá k Aleppu, ale na poslední chvíli bylo nuceno změnit kurz kvůli izraelským úderům na letištní dráhu:

Krátce po úderu v Aleppu se izraelské letectvo zaměřilo na místa poblíž mezinárodního letiště v Damašku a další cíle jižně od Damašku, přičemž syrská protivzdušná obrana sestřelila „několik raket“.

Sabereen News, kanál blízký Íránem podporovaným silám v Sýrii, uvedl, že Izrael se zaměřil na letiště v Aleppu, aby zabránil přistání íránského letadla, na které USA uvalily sankce – patřícího nákladní letecké společnosti Yas Air -, když se zdálo, že klesá, a dodal, že letadlo změnilo kurz na Damašek, takže se izraelské letouny vrátily a bombardovaly damašské letiště.

Dotyčné íránské letadlo údajně patří letecké společnosti provozované IRGC a údajně se používá k přepravě „nezákonného nákladu“ včetně zbraní proíránským milicím v regionu. Izrael již dlouho slibuje, že zakročí proti íránským dodávkám zbraní do regionu, včetně zbraní pro Hizballáh.

Izrael během posledního půlstoletí války doslova stokrát zasáhl místa v Sýrii, přestože Moskva tyto útoky stále častěji odsuzuje. Ruskem dodané syrské systémy S-300 a další protivzdušné systémy jsou často aktivní a se střídavými úspěchy zachycují izraelské rakety.

Zdroj: iranintl.com