Polský ministr zemědělství se snaží zlehčovat spor mezi Prahou a Varšavou, jenž vznikl kvůli podezřelému polskému masu. Ten ve svém příspěvku na Twitteru totiž do této kauzy zapojil postavičky z českých kreslených pohádek. Tím tak vyzývá svého českého kolegu Miroslava Tomana, aby upustil od kousavých poznámek. Informoval o tom portál idnes.cz. (Foto: Sputnik)

„S uspokojením přijímám informace o tom, jak dobře funguje veterinární dozor v Čechách. To, že každou chvíli objeví maso neznámého původu, jako v roce 2018, že najde dopravní firmy převážející nelegální maso, že nachází nikde neohlášené, nelegální sklady s masem, které pochází neznámo odkud, bezpochyby svědčí o tom, že je schopný," píše ministr Jan Krzysztof Ardanowski.

Portál tak uvádí, že maso od neznámých krav bylo získáno prostřednictvím „loupežné činnosti jistého Rumcajse, který to dělal pro Manku a Cipíska".

V týdnu vyplynuly na povrch informace o tom, že byla v Prazeobjevena nelegální bourárna masa. Potvrdila to i Státní veterinární správa ČR. Na místě bylo zajištěno téměř 1200 kg hovězího masa, a to bez jakýchkoli dokladů a značení. Podobné místo, tehdy však „jen" s 800 kg neznámého masa, bylo již loni objeveno v Chotěšově u Plzně.

Podle polského ministra za nelegálním skladem stojí „známý konspirátor Krteček". A jak uvádí dál, „přepravou neznámého masa se zabývali Křemílek a Vochomůrka".

„Tvoje kousavé poznámky, které jsou možná potřebné v nějaké vnitřní (české vnitropolitické, pozn. red.) hře, padat nemají," prohlásil Ardanowski na účet českého ministra.

Ardanowski dále dodal, že také poznámky k inteligentnímu člověku zkrátka nepatří a Tomana vyzval, aby od nich v budoucnu upustil.

Celou kauzu odstartovala reportáž o tajných záběrech z polských jatek, kde šly na porážku nemocné kusy. Toto špatné maso se pak dostalo do mnoha států EU, včetně ČR či Slovenska. Proto se začalo horlivě debatovat o kvalitě a bezpečnosti polských potravin.

Kromě toho čeští veterináři v polském hovězím masu objevili salmonelu. A ne zrovna v malém množství. Jednalo se totiž o 1200 kg mražených kuřecích stehen, které byly původem z Polska.

Ministr zemědělství Miroslav Toman proto několikrát uvedl, že nedůvěřuje polskému systému veterinární kontroly. Ardanowski si ale stojí za tím, že se celá věc zveličuje a že jde spíše o záminku k obvinění Polska, že má špatné jídlo.

„Kdo je bez viny, ať hodí kamenem," prohlásil Ardanowski a ohledně informací o bourárně masa v Praze dodal: „Je vidět, že to určitě nejsou Češi."

Nebezpečné polské oplatky

Po důkladné kontrole polského masa nyní zdraví Čechů ohrožují polské cukrovinky. Týká se to především alergiků, varuje Stání zemědělská a potravinářská inspekce.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila dvěma maloobchodním provozovatelům, aby z prodeje neprodleně stáhli dvě šarže cukrovinek polské výroby, u kterých zjistila značné překročení obsahu alergenní složky oproti deklaraci na obalu, uvádí se na  portálu SZPI.

V prvním případě jde o potravinu  Wafelki jogurtowe o smaku truskawkowym, hmotnost 180 g, minimální trvanlivost do 23. 11. 2019, výrobce: Zakłady Przemysłu cukierniczego „SKAWA" S. A., ul. Dr. Putka 1, 34-100 Wadowice. Inspektoři cukrovinku odebrali na provozovně Můj obchod v Hrochově Týnci.

Výrobce na obalu uvedl, že potravina „Může obsahovat arašídy a ořechy", ovšem laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 754 mg/kg. Naměřené množství alergenu je tak třicetinásobně vyšší než stopové a spotřebiteli tím byla poskytnuta zavádějící informace o složení potraviny, varuje inspekce.

Ve druhém případě šlo o potravinu  Černobílá mléčno-kakaová pochoutka, hmotnost 80 g, datum minimální trvanlivosti do 19. 10. 2019, výrobce: Chocomoco Kinga Rzepecka, Rynek Zygmunta Starego 21, 05-480 Karczew, Polsko. Stejně tak i v tomto výrobků laboratorní výsledky prokázaly patnáctinásobně vyšší obsah arašídů 386 mg/kg, na rozdíl od obalové informace. Tento vzorek inspekce odebrala v provozovně Verner Potraviny na Husově náměstí 36, Česká Skalice.

Černobílá mléčno-kakaová pochoutka, Chocomoco Kinga Rzepecka

„Uvedené potraviny mohou představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy," varuje potravinářská inspekce.

V Česku je od minulého týdne zavedena mimořádná kontrola  polského masa. Několikrát Státní veterinární správa oznámila, že v hovězím a nyní i v kuřecím mase našli nebezpečnou bakterií salmonelu.