Japonský premiér Šinzo Abe na žádost americké vlády nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu. Oznámil to dnes portál The Asahi Shimbun, odkazoval se na zdroje v japonské vládě. (Foto: Flickr)

Washington „neformálně" požádal Tokio, aby jmenoval Trumpa na Nobelovu cenu poté, co se americký prezident setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v červnu 2018 na prvním summitu USA-KLDR v Singapuru. Abe nominoval Trumpa na podzim, upřesňují zdroje portálu.

15. února Trump oznámil, že Abe mu předal kopii svého dopisu Nobelovské komisi na pěti stránkách, v němž nominoval amerického prezidenta na cenu „Nominoval jsem vás s úctou jménem Japonska," citoval Trump slova japonského premiéra.

Podle The Asahi Shimbun, americká média reagovala s nedůvěrou na zprávu Trumpa.

6. února bylo oznámeno, že nové setkání amerického prezidenta s Kim Čong-unem se uskuteční ve dnech 27.-28. února ve Vietnamu.

Nobelova cena je jedna z nejprestižnějších mezinárodních cen udělovaná každoročně za vynikající vědecký výzkum, revoluční vynálezy nebo významný příspěvek ke kultuře či rozvoji společnosti. V roce 2009 byla Nobelova cena udělena americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Zdroj:  japantimes.co.jp