Ve středu Izrael provedl další raketový útok na Damašek, který je zejména od pátku již třetím útokem na Damašek. Pozoruhodné je, že páteční útok byl prvním velkým úderem za poslední měsíc – ačkoli předtím letecké útoky přicházely nepravidelně. (Foto: Twitter)

„Čtyři lidé spolupracující s Hizballáhem, včetně jednoho syrského bojovníka, byli zabiti při útoku připisovaném Izraeli na předměstí Damašku ve středu v noci, při třetím takovém úderu během necelého týdne,“ uvádí Haaretz. Syrská vláda však žádné oběti nepotvrdila.

Navzdory předchozímu útlumu těchto nestoudných útoků ze strany izraelských sil se zdá být jasné, že se nyní opět stupňují, avšak žádný konkrétní důvod ze strany Izraele nebyl uveden.

„Kolem 00:30 (21:30 SEČ) provedl izraelský nepřítel leteckou agresi ze směru okupovaných palestinských území, jejímž cílem bylo několik pozic v blízkosti Damašku,“ uvedlo syrské ministerstvo obrany v prohlášení.

Podobné údery byly podniknuty v pátek a v pondělí, přičemž pondělní útok byl vzácný ve dne a zranil jednoho syrského vojáka.

Damašek o středeční agresi uvádí, že byla nasazena protivzdušná obrana, která „čelila raketové agresi a většinu z nich sestřelila“.

Širší geopolitický význam, který by mohl poskytnout kontext k zesíleným útokům, má skutečnost, že Ukrajina v podstatě prosí Izrael, aby jí předal svůj obranný systém Iron Dome a „uzavřel oblohu“ – jak tento týden řekl prezident Zelenskyj.

Zelenskyj ve vzácném projevu odvahy skutečně řekl na obranné konferenci, že Izrael „zavírá oči před ruským terorem“. Šel dokonce tak daleko, že řekl, že odmítnutí pomoci Kyjevu s protiletadlovými systémy vlastně umožňuje i povzbuzení Íránu, vzhledem k přítomnosti íránských sebevražedných dronů na ukrajinském bojišti. Izrael tento týden Zelenského žádostem zavřel dveře.

Izrael nyní možná demonstruje, že je i nadále stejně ochotný jít po íránských aktivech – uvnitř Sýrie -, což rovněž vyvolává zděšení Ruska, ačkoli se ukázalo, že Moskva byla ochotna přihlížet a zároveň vydávat vágní odsudky.

Zdroj: aljazeera.com