Jaderné zbraně NATO by mohly být potenciálně umístěny na hranicích Ruska s Finskem, pokud se Helsinky připojí k západní vojenské alianci, uvedl ve středu Newsweek s odvoláním na finské noviny. (Foto: Flickr)

Noviny Iltalehti uvedly, že návrh zákona o vstupu do NATO, který finská vláda předloží parlamentu země, neobsahuje žádné výjimky pro hostování jaderných zbraní.

Finské vojenské zdroje listu sdělily, že finský ministr zahraničí a ministr obrany se již v červenci zavázali NATO, že nebudou usilovat o „omezení nebo národní výhrady“, pokud bude jejich žádost o vstup do aliance přijata. Finský prezident Sauli Niinisto na začátku tohoto měsíce uvedl, že Finsko nemá pro vstup do NATO „žádné předběžné podmínky“.

Ačkoli Finsko může být ochotno hostit jaderné zbraně, je nepravděpodobné, že by byly v zemi umístěny po jejím vstupu do NATO, alespoň v blízké budoucnosti. Finská premiérka Sanna Marinová již dříve uvedla, že aliance neprojevila zájem o umístění jaderných hlavic ve Finsku.

V současné době aliance neudržuje žádné jaderné hlavice v zemích, které vstoupily do NATO po skončení studené války, ačkoli Polsko nedávno uvedlo, že jednalo s USA o umístění zbraní.

Umístění jaderných zbraní ve Finsku, které sdílí s Ruskem více než 800 mil dlouhou hranici, by bylo velkou provokací vůči Moskvě.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že vstup Švédska a Finska do NATO nepovažuje za hrozbu, ale uvedl, že bude reagovat na rozšiřování vojenské infrastruktury NATO v regionu.

Členství Finska a Švédska v NATO ratifikovalo 28 z 30 členů aliance, zbývá už jen Maďarsko a Turecko.

Turecko pohrozilo, že severským zemím zabrání ve vstupu, pokud nedodrží memorandum podepsané již v červnu, ale zdá se, že Ankaře vadí hlavně Švédsko a nový

Zdroj: antiwar.com