Podle syrského ministerstva ropného průmyslu přesahují ztráty způsobené pašeráckou kampaní 100 miliard dolarů (Foto: Twitter)

Syrské ministerstvo ropného průmyslu vydalo 9. srpna prohlášení, v němž obvinilo americké síly okupující Sýrii, že jsou zodpovědné za krádež většiny syrské ropy.

„Množství vytěžené ropy v první polovině roku 2022 činilo přibližně 14,5 milionu barelů, přičemž průměrná denní produkce činila 80,3 tisíce barelů, z čehož 14,2 tisíce barelů je denně dodáváno do rafinerií,“ uvádí se v prohlášení ministerstva ropného průmyslu.

V prohlášení se dále uvádí, že „americké okupační síly a jejich žoldnéři“, čímž jsou míněny Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA, „každý den ukradnou až 66 tisíc barelů z polí obsazených ve východní oblasti“, což představuje přibližně 83 % denní produkce ropy v Sýrii.

Podle údajů ministerstva utrpěl syrský ropný sektor v důsledku americké kampaně za krádeže ropy od začátku války do poloviny letošního roku ztráty blížící se „přibližně 105 miliardám dolarů“.

V prohlášení se dále uvádí, že vedle finančních ztrát, které ropný sektor utrpěl, byly zaznamenány i „ztráty na životech, včetně 235 umučených, 46 zraněných a 112 unesených“.

Dne 10. srpna byly na sociálních sítích zveřejněny záběry natočené ruským bojovým vrtulníkem, na nichž je vidět konvoj nákladních automobilů provozovaných americkou armádou, který z Rakky pašuje ukradenou ropu určenou pro Irák.

Americká armáda, která v současné době okupuje severovýchod Sýrie, v poslední době soustavně rabuje tamní ropu a pašuje ji na své základny v Iráku přes nelegální hraniční přechod Al-Waleed.

Místní zdroje v syrské provincii Hasakah 6. srpna informovaly, že americká armáda vyrabovala a propašovala ze země desítky cisteren s ropou, což byla v tomto týdnu již druhá ukradená zásilka ropy ze strany USA.

Jen v červenci propašovali američtí vojáci ze Sýrie téměř 200 cisteren naplněných uloupenou ropou, neboť Washington zintenzivnil svou praxi krádeží syrských zdrojů za účelem prodeje do zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin 19. července vyzval vládu USA, aby zastavila soustavné drancování syrských přírodních zdrojů.

Americká armáda je rovněž zodpovědná za drancování pšenice v zemi, což zhoršuje akutní potravinovou krizi, která sužuje Sýrii i zbytek západní Asie.

Zdroj: thecradle.co