Předchozí dny střetů a napětí u jeruzalémské mešity al-Aksá se stupňují směrem k širšímu konfliktu v Gaze a podél severní hranice Izraele, protože ve čtvrtek odpoledne byla z Libanonu vypálena palba raket.

Ve městech Betzet a Šlomi v západní Galileji v blízkosti hranic se rozezněly raketové sirény, zatímco IDF tvrdí, že její systém Iron Dome zachytil nejméně jeden z projektilů. Objevují se zprávy o nejméně jedné osobě zraněné střepinami na izraelské straně.

K raketám se nepřihlásila žádná skupina, ale Hizballáh je hlavní ozbrojenou skupinou operující v jižním Libanonu. Podle některých zpráv byla raketová salva odpálena z palestinských uprchlických táborů, a nemusela tedy být schválena Hizballáhem, libanonskou šíitskou skupinou podporovanou Íránem.

Podle listu The Times of Israel jde pravděpodobně o přímou reakci na nedávné nájezdy izraelské policie na mešitu al-Aksá během muslimských svatých dnů:

K odpovědnosti se bezprostředně nepřihlásil nikdo, ale zásahy přišly jen několik hodin poté, co libanonská teroristická skupina Hizballáh podporovaná Íránem prohlásila, že podpoří „všechna opatření“, která mohou palestinské skupiny podniknout proti Izraeli po střetech v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Axios uvádí, že podle představitelů obrany bylo odpáleno „25-30 raket“.

„Většinu z nich zachytil systém Iron Dome, uvedla izraelská armáda. Nejméně jedna raketa dopadla ve městě Šlomi na severu Izraele,“ pokračuje zpráva.

Izrael také slaví významný svátek, a to první den svátku Pesach. Současné napětí začalo v úterý večer, kdy izraelská policie vtrhla do jeruzalémské mešity Al Aksá a brutálně zbila věřící poté, co prohlásila noční modlitby v ní za nezákonné.

Palestinské komunity byly pobouřeny, což vyvolalo pochody, střety s izraelskými vojáky a raketové útoky z pásma Gazy. Násilí se stupňovalo, když izraelské letectvo bombardovalo Gazu.

Podle IDF pak Hamás pokračoval v palbě raket z pásma Gazy na Izrael ve středu večer a ve čtvrtek ráno. Byly také hlášeny násilné střety mezi izraelskými silami a demonstranty na severu země.

Izrael nyní údajně ostřeluje jižní Libanon a k neutralizaci útoků nasadil stíhačky letectva. Premiér Benjamin Netanjahu se také chystá svolat mimořádnou bezpečnostní schůzku v souvislosti s eskalací krize, která je již nyní označována za nejvážnější eskalaci od války v roce 2006.

Zdroj: timesofisrael.com